| asd1 a întrebat:

vreau sa ma inscriu la ase dar am o nelamurire, daca vreau sa aplic de exemplu la 3 facultati contabilitate, cibernetica si finante, la fiecare trebuie dosar separat, dar intrebarea mea este trebuie decat certificatul sa il legalizez sau toate actele? Diploma, adeverinta, certificatul, etc? Sau merg xerox si decat certificatul sa il legalizez? Help me

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"14. Dosarul de înscriere - ce acte conţine?

Candidatul va prezenta un dosar plic, pe care va în scrie datele de identificare, inclusiv adresa de e-mail si numarul de telefon, cu urmatoarele acte:

diploma de bacalaureat (sau diploma echivalenta cu aceasta) si foaia matricola (sau echivalenta acesteia, din care rezulta mediile anilor de studii) în original sau copii legalizate (absolventii care au promovat examenul de bacalaureat în sesiunea iunie-iulie 2014 pot prezenta adeverinta eliberata de liceu, cu precizarea mediei generale de bacalaureat, a mediei generale a anilor de studiu din liceu, a termenului de valabilitate si mentionarea faptului ca nu a fost eliberata diploma de bacalaureat);
eseu motivational, datat si semnat, privind alegerea Academiei de Studii Economice din Bucuresti (Anexa I din Metodologia de admitere);
adeverinta medicala tip, eliberata de cabinetele medicale (scolare sau teritoriale) sau de medicul de familie, din care sa rezulte ca solicitantii sunt apti pentru profilul la care candideaza;
copia legalizata a certificatului de nastere;
copia cartii de identitate;
copia legalizata a certificatului de casatorie (daca este cazul);
declaratie pe propria raspundere prin care candidatul se angajeaza ca nu a fost exmatriculat din ASE si se angajeaza ca: nu va beneficia concomitent de finantare de la buget pentru doua sau mai multe programe de studii universitare, indiferent de nivelul lor si ca nu va urma simultan mai mult de doua programe de studii universitare, indiferent de nivelul si forma de finantare ale acestora; (se completeaza la comisia de înscriere);
doua fotografii ¾;
bonul bonul valoric / bonurile valorice reprezentând taxa de înscriere;
Dosarele incomplete nu sunt acceptate pentru înscriere." - SURSA :
http://www.ase.ro/admitere2014/licenta.asp?metodologie=3

În general, la majoritatea universităţilor care au mai multe facultăţi/specializări se depune un SINGUR dosar!
Dar, la unele dintre acestea, se achită o taxă de înscriere suplimentară ( în funcţie de nr de facultăţi/specializări la care doreşti să te înscrii )...

Spre EXEMPLU, la ASE depui un SINGUR dosar :

"6. Ce taxe de înscriere şi de şcolarizare se cer?

La învăţământul de licenţă cu frecvenţătaxa de înscriere este de 100 lei. În această taxă sunt incluse primele două opţiuni. Candidaţii care vor să îşi exprime mai mult de două opţiuni vor plăti, în plus, câte 25 lei pentru fiecare opţiune exprimată. Opţiunea este facultatea şi forma de finanţare (aceeaşi facultate la buget + taxă reprezintă două opţiuni). Candidaţii au toate opţiunile exprimate notate pe fişa de înscriere şi pe baza acestora intră în concurs. După închierea perioadei de înscriere opţiunile şi ordinea lor nu mai pot fi modificate.
La învăţământul la distanţă taxa de î nscriere este unică, de 100 lei, indiferent de numărul opţiunilor solicitate de către candidat. La învăţământul la distanţă sunt numai locuri cu taxă.

17. Aduc mai multe dosare dacă mă înscriu la mai multe facultăţi din ASE?

Chiar dacă mă înscriu la mai multe facultăţi din cadrul ASE, un singur dosar şi un singur set de acte este suficient pentru înscriere (dar achit taxa de înscriere în funcţie de numărul de opţiuni)." - SURSA :
http://www.ase.ro/admitere2014/licenta.asp?metodologie=3

Toate cele bune.

| ella4all a răspuns:

Diploma cu siguranta va trebui legalizata, dar ca sa fii sigura uita-te pe site-ul fiecarei facultati la care vrei sa depui dosarul si acolo vei gasi toate informatiile. Succeshappy