| Vântulalb a întrebat:

Buna dimineata.
Nu ma pot hotari daca sa iau un apartament vechi si sa-l modific sau sa iau unul nou.
Din experienta voastra, cam cat ar costa dat jos peretii (3 camere, 2 bai si vreau sa desfiintez una sa fie una mare), schimbat geamurile, faianta, gresia si tot ce tine de paretii ramasi (glet, var, etc)? S-ar putea ca si centrala termica sa trebuiasca sa o schimb daca la verificare mi se spune asta. Ies mai ieftin?

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Daca vrei sa dai peretii jos, ia-ti unul nou gata gol-golut. Ai doar usa de la baie. In rest, hangar.
Cat te costa ala vechi, cat platesti manopera, tot acolo ajungi. Plus munca, praful, suparari cu vecinii ca faci zgomot...

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Unul nou gata renovat happy.
Mainieftin sau mai svump decat cu unul nou iesi in functie de pretențiile tale si de meseriasii pe care ii gasesti. Daca faci singur, e clar ca vei iesi mai ieftin pe renovat. Daca dai peste dorei, ai toate sansele sa plătești de cateva ori pentru aceeasi lucrare.
De exemplu, un prieten tocmai a lasat pe mana unui meserias cativa metri pătrați de gresie, ca se temea ca el nu se descurca. Dupa ce s-a impiedicat de o placa, a ras-o cu rotopercutoarea si a descoperit ca o stie pune si singur... Deci manopera, adeziv, gresie, chit de rosturi irosite. Plus efortul de a sparge.

Bula
| Bula a răspuns:

Ia-ti o casa cu curte si gradina, unde sa stai linistit, ferit de zgomotul vecinilor!
Daca dispui de un teren, poti construi pe el ce casa iti doresti, Poate fi mai ieftin decat un apartament de bloc.

| mgtow a răspuns:

Suni o firma care face reabilitari si obtii un pret. Alea noi sant scumpe pentru ca se modifica in functie de cate proprietati apar urca pretul inclusiv la alea vechi. Daca nu ai de gand sa ai familie o garsoniera sau cu 1 dormitor iti vine bine la indemana, se pot face rate la dezvoltator daca blocul e in constructie. Eu platesc 1165€ lunar la un imobil valorat in 74.000€ - nu banca - direct la firma care il ridica (in 2.5 ani termin ratele) nou luat in 2019 & acum pretul a urcat la 150.000€ daca il vand... dar il tin pentru mine pentru ca zona e buna aproape de mall

| Vântulalb explică (pentru mgtow):

Ce sa fac cu o garsoniera? Sa ti-o dau tie in chirie, ca altceva nu am ce face cu ea.

| mgtow a răspuns (pentru Vântulalb):

Regim hotelier pentru panarame, eu am cu 3 dormitoare apartament si il inchiriez la panarame, il tine curat si scot bani cu el

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unul 9.

| Vântulalb explică (pentru sadrian46):

La etajul 9? Eu altceva intrebam.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nou, nou, nou! Tu crezi ca la ala vechi dai jos peretii si gata? Instalatia electrica nu e praf si pulbere? Tevile cum crezi ca se prezinta? Scara blocului? Locurile de parcare? Boxele/subsolul? Ce ai enumerat tu, fara parte electrica, te costa MINIM vreo 15000 EUR, asta daca nu cumva te tine sa faci tu toata manopera, caz in care te incadrezi sub 10.000...

| relian a răspuns:

Iesi mai ieftin daca faci tu, adica sa darimi tu, sa scoti tu faianta si tot ce trebuie scos.
Iesi si mai ieftin daca si le pui tot tu laughing
Referitor la defiintat pereti, aia e mai complicat, trebuie sa stii ce scoti, daca poti sa scoti ceva.

| Vântulalb explică (pentru relian):

Nu, asta nu fac eu, fac mesterii.

| goguPatent a răspuns:

Nou. Serios acum, sa bagi banii intru bloc vechi chiar nu renteaza.

| Vântulalb explică (pentru goguPatent):

Pai, vad pe multi ca iau apartamente in blocuri vechi si le modifica. Ei spun ca alea noi sunt scumpe. Dar cu cat ii costa modificarile... la cat ajung? Asta vreau sa stiu.

| goguPatent a răspuns (pentru Vântulalb):

Pai sunt mai ieftine, că sunt vechi. Blocurile cu puțin noroc sunt izolate dar nu cu materialele cele mai bune. Geamurile sunt mici și nu luminează apartamentul cum trebuie, majoritatea apartamentelor din perioada comunistă sunt împărțite aiurea nu au locuri de parcare. Infrastructura blocului e vechi și stai la mana vecinilor sa le modernizezi.

Un apartament să îl renovezi cum trebuie te duce la 10-15. 000euro

| tudorvolcano a răspuns (pentru goguPatent):

Sincer, din anumite puncte vedere va trebui să renteze, măcar în viitor, când vor scădea costurile de renovare
Blocurile în stil sovietic, sunt făcute din beton masiv. Poate geamurile, centralele etc. trebuie renovate, dar ar fi o pierdere masivă să fie nelocuite sau demolate, pentru că sunt extrem de rezistente.

| Vântulalb explică (pentru tudorvolcano):

Iata ca razboiul a scumpit materialele. Mai rau, nici nu se mai gasesc.
Nu au cum sa scada costurile de renovare nici fara razboi.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Vântulalb):

Ar trebui să iau nota 4, și să fiu pus la colț!
Dacă eram cel care punea întrebarea, dădeam fundă (cum se zicea pe vremuri la răspunsul considerat cel mai bun).

| tudorvolcano a răspuns:

Îți recomand să iei unul vechi, și să-l faci tu după, la ritmul tău.
Dacă iei altul nou, ai o dobândă mai mare în termeni absoluți la bancă, dacă nu îl iei cu bani gata.

Dacă ai un salariu decent, poate poți achita un apartament vechi cu mult înainte de termen, și așa să rămână complet al tău.
După, renovările le faci la ritmul tău, nu mai ai nevoie de împrumut la bancă, și așa nu mai ești sclavul lor.
Când ai strâns bani de centrală, faci centrală, când ai strâns bani de termopane, faci termopane, când ai strâns bani de gresie, faianță, și de dat cu var, atunci o faci.

Eventual, apartamentele vechi le poți închiria studenților, și să faci un ban, dacă nu vrei să stai tu în el.

Dacă dobânzile pentru imobile erau sub 1%, sau cel mult 2%, ar fi fost mai acceptabil să iei unul nou, căci te costă mai puțin unul nou decât renovările. Dar cu dobânzile excesive de la noi, și cu măgăriile din contracte făcute de bănci, mai degrabă te ferești de credite mari, că vei pierde mai mult pe termen lung.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

La tine e vorba de bani, cat ar costa astea, ca tu vrei vechi DAR..in caz ca e mult, iau unu nou. atunci de care vrei? unul vechi si treptat faci si camera a2-a,camera a3-a..nu trebuie sa ai toti banii din prima.bafta