| anonimvybbgyhb a întrebat:

Indexul vechi la gaz este de 1697, iar cel nou de 1913. Aș putea afla cât am de plătit? Mulțumesc

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Putin peste 300 de lei.

| relian a răspuns:

Suni la compania care iti furnizeaza sau la care platesti si intrebi cat costa metru cub de gaze.Nu are cum fluctua pentru ca nu sta nimeni sa masoare puterea calorica a gazului care vine pe conducata. Puterea calorica sa dedus prin experimente si s-a stabilit la o anume valoare, apoi i s-a pus un pret si aia e tot.Nu sta nimeni ca la fiecare ora sau in fiecare zi sa masoare daca gazu are sau n-are mai stiu eu ce in compozitie.Alea is basme.Cauta pe wikipedia si vezi de puterea calorca a gazului furnizat ca are pentru RO o valoare doara deci aia e tot.Ca aia sa abureasca clientii le zic si povesti asta e alta poveste.Sta aia sa faca teste sa fim seriosi laughing

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ai un consum de 216 mc de gaze. Pretul pe mc nu este fix, poate fluctua in functie de puterea calorica a gazului livrat. Nu stiu la ce furnizor esti (eu sunt la Engie in Bucuresti) dar poti imparti valoarea facturii precedente la nr. de mc si afli un pret orientativ pe mc pe care il inmultesti cu 216 si afli suma aproximativa de plata. De ex. la mine ultima factura a avut pretul pe mc cam 1. 4433 lei deci 216 mc ar costa cam 312 lei.

| alin131 a răspuns (pentru andreia67):

Are dreptate Andreea.