| ValiConstantin123 a întrebat:

Salutare TPU, am dat acum o zi camera cu lavabila si pana azi nu s-a uscat complet si voiam sa va intreb daca este bine sa las pe timp de noapte fiind aerul de afara mai rece geamul rabatat pentru aerisire.
Imi este frica sa nu înghețe pereții asa cum se zice

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu sunt temleraturi atat de joase incat sa inghete. O aeroterma si un geam pe aerisit ar fi solutia ideala.

| cristi202 a răspuns:

Nu are cum sa inghete. In preajma cladirilor, aerul e mai cald, in ele e si mai cald, chiar si fara ferestre. Acum nu ingheata in interior cu geamul deschis.
E o idee chiar buna. Camera se aeriseste, vaporii rezultati din uscarea peretilor iesind afara, aerul devenind mai uscat, ceea ce duce la uscarea mai rapida a peretilor, chiar daca temperatura scade cu cateva grade.

| ValiConstantin123 explică (pentru cristi202):

Camera este intre 2 camere însă am 2 pereti exteriori ai camerei acolo fiind si locul unde nu s-a uscat lavabila

| cristi202 a răspuns (pentru ValiConstantin123):

E normal, peretii exteriori sunt mai reci, si de aceea nu s-a uscat.

| Vântulalb a răspuns:

Nu ai aflat ca nu se zugraveste iarna?
Stai in zona rece acum, montana? Daca ai temperaturi pozitive noaptea, poti sa lasi geamul rabatat. Dar daca ai zero grade si sub zero, mai bine inchide-l. Se va aburi putin dar il vei deschide maine si se va usca.

| Lorastan123 a răspuns:

Nu ai o soba unde sa faci foc? Asa se usca mai repede, cu geamul ce sa zic, nu prea cred