| morenaoana a întrebat:

Am un virus in pc care imi incetineste foarte mult incarcarea paginilor de internet.Am reinstalat Windowsul de 2 ori si-mi merge la fel de greu, problema e doar cu internetul ca alte comenzi le ia rapid ca inainte.Viteza de la internet e buna ca am testat-o, la scanare cu avira nu gasesc nimic, iar cu malwarebyte anti malware nu se updateaza ca nu-l lasa sa se conecteze la internet, desi l-am adaugat la firewall la exceptions. Ce as putea sa fac in afara de formatare in toate partitiile. Mi-a mai ramas optiunea sa reinstalez windowsul cu toate cablurile scoase, si ala de la internet, idee pe care abia am citit-o pe alte forumuri.Pana acum am reinstalat windowsul cu cablurile bagate la spate.Alte idei?

2 răspunsuri:
| LolaKissTheGirl a răspuns:

Nu te panica! Instaleaza Avira de-aici www.avira.com pe desktop, dai apoi pe el, dai pe acele "insigne" galbene sau rosi, astepti pana se incarca 100%, dai End si gata.

| EuAli a răspuns:

Nici dupa formatare e posibil sa nu se stearga virusul.Cred ca calculatorul tau s-a infectat cu un virus, nu-mi mai aduc aminte cum se numea, dar transfera virusi pe celalalte calculatoare(din lume daca e posibil) cu o viteza uimitoare de mare incat nu-ti dai seama pe ce se consuma viteza de internet.Reinstaleaza windows-ul cu toate cablurle deconectate, exceptand mouse, tastatura, monitor.Atunci cand ai conectate toate cablurile incep problemele deoarece in timpul instalarii, windows-ul incearca sa caute drivere dupa dizpozitivele conectate.Eu recomand anti-virusul Microsoft Security Essentials 2, am facut un tutorial despre el click aici : http://alex2000tutoriale.blogspot.com/......lsun.html. Acesta poate scana si ce primesti, si ce dai(daca ii setezi tu), are protectie real-time, e foarte bun, sunt multumit de el. Daca ti-l blocheaza si pe acesta, in cazul lui Malware Bytes, iti dau un rescue disk, Kaspersky Rescue Cd, click aici:http://www.raymond.cc/......-windows/. Sper ca ti-am fost de ajutor.