| D0zzz a întrebat:

Daca porti tocuri de vreo 5-7 cm la varsta de 14 ani e adevarat ca te deformezi si ca vei avea probleme? Ma refer la tocuri solide. Mama zice ca nu am voie, dar 7 cm mi se pare foarte putin si nici nu as vrea mai mult de 5-7... Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Esti in crestere,tocurile iti pot cauza probleme la coloana vertebrala,oasele bazinului,picioare si nu numai.
Nu te grabi si te trezesti cu vreo deformare,ai timp o viata sa porti tocuri!
Citeste, te rog, si asta:
http://www.i-medic.ro/......-frumusete

| elena4ever a răspuns:

Si mie mi-a zis mama ca imi deformeaza picioarele tocurile.Am purtat si eu tocuri la 14 ani dar...le-am abandonat.Eu cred ca ai putea sa porti tocuri de 5 cm, dar depinde si cat timp le porti...

| D0zzz explică (pentru elena4ever):

Pai cam 6 ore pe zi, si nu in fiecare zi... cam de 2 ori pe saptamana sau chiar o data...

| elena4ever a răspuns (pentru D0zzz):

Poti sa porti tocuri.Dar sper ca mergi si bine pe tocuri.Am vazut ca undele fete merg intr-o parte...si nu e bine.

| D0zzz explică (pentru elena4ever):

Am probat tocurile mamei, care au toc dinacela solid, care nu se desparte de talpa, nu stiu cum se cheama, si ma simt bine in ele, am vazut niste ghete frumoase cu toc de 7 cm cam asa, iar mama zice ca e mult 7 cm, deoarece risc sa-mi se deformeze coloana si bazinul si sa am probleme la maturitate. Iar o prietena spune ca nu se intampla nimic, din spusele mamei ei, si sunt foarte comfuza big grin

| elena4ever a răspuns (pentru D0zzz):

E adevarat ca poti sa ai probleme la maturitate.matusa mea a purtat tocuri tot asa pe la 14 ani si acum nu mai poate sa poarte tocuri pentru ca o dor picioarele.Eu cred ca poti sa incerci, dar pana la urma o sa te plictisesti de ele, o sa te doara picioarele si o sa renunti la ele.