| Nouvel a întrebat:

Buna seara.
Nu am folosit niciodata FAN Courier.
Azi cineva mi-a propus aceasta firma dar ceva mi s-a parut ciudat. Eu vand. Si mi-a spus ca deja a platit produsul, ca eu trebuie "sa confirm plata" (de unde stiu ca a platit?), si ca in trei zile curierul va veni sa ridice coletul.
Mie mi se pare ca vrea sa fie inselatorie. Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

ATENTIE!

Este teapa clasica pe olx.

Ti a zis ca a platit deja si tu trebuie sa confirmi si iti va trimite un link de tip phising unde ti se vor cere datele de card. SA NU DAI NICIO DATA DE PE CARD PE LINK ul ala. Cand ai de primit bani nu dai datele de card, NICIODATA.

| Nouvel explică (pentru suntserios):

Nu am dat datele. M-am gandit la inselatorie. Da, mi-a trimis un link dar nici nu l-am deschis.
Am intrebat ca sa-mi confirmati si voi daca este inselatorie. Multumesc.

Răspuns utilizator avertizat