| MyLina a întrebat:

Buna,sunt o fata de 24 ani, am o relatie de 6 ani in care normal ca ne-am mai si certat dar cel mai des ne certam de vreo 2 ani am ajuns sa ne despartin si mereu aceleasi lucruri imi spune cand ne certam si cand ne impacam zice ca le-a zis la nervi,anul trecut am stat separati o luna,chiar dupa operatia mea cand trebuia sa imi fie alaturi, dupa care el s-a intors la mine a si sa precizez ca anul trecut m-a cerut de logodnica,asta e asa pe scurt, am mai avut mici certuri si de atunci pana acum cand totul era ok iar el inveninat de maicasa pentru ca maicasa nu a fost de acord cu mine si cu relatia noastra de la inceput insa pe arcurs s-a dat prietena mea si prin spatele meu sa il intoarca pe fiusau impotriva mea, iar fiusau sa inceapa sa se poarte foarte distan si rece si sa imi arunce vorbe dureroase si acum sa vina sa imi zica, caa s-a gandit foarte bine la ce i-a zis masa si ca are dreptate si ca relatia noastra nu isi are rostul toate astea dupa ce cu 2 saptamani in urma a venit si a vb cu parintii mei si le-am spus ca ne logodim la anul,nu stiu ce are masa cu mine nu i-am facut imic rau niciodata tocmai am ajutat-o tot timpul, nu l-am intors pe fiusau niciodata impotriva ei, cred ca masa e geloasa pe mine ca gatesc mai bine ca ea si fac de toate si fiusau i-a zis ca eu fac mai bun ca ea si mi-a reprosat miesad, toate erau bune intre noi 2 pana s-a bagat masa acum imi dau seama ca d multe ori ea era de vina ca ne certam,si acum el vrea sa ne despartim nu stiu ce sa fac nu mai pot,nu stiu cum sa il fac sa nu mai asculte tampeniile ce i le baga masa in cap si sa gandeasca singur,ajutati-ma dati ideii ce as putea sa fac va rog, am vrut sa ii trimit un mail lu masa sa o intreb de ce ma uraste asa de tare ca nu i-am facut nimic din contra am avut grija de fiusau mai mult decat are ea daca a fost bolnav m-am dus si am avut grija si de el si de ea si ei acum ma da la o parte ca pe o carpa veche plus ca masa nu stie ca banii ei se duc la masaje erotice, ca mereu cand ne certam isi cauta si merge la masaje erotice fiusau.Ce obraz sa am eu sa le zic la ai mei, acum dupa 2 saptamani de cand am vb cu ei am2 ca ne logodim, ca el se desparte de mine din cauza lu masa, cand ai mei mi-ai zis mereu vezi ce faci sa nu suferi dupa aia... ajutati-ma va rog nu stiu ce sa mai fac...

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din ce spui tu cred ca el este singurul baiat la parinti.Sau chiar singurul copil.Iar daca el se ia dupa maica-sa nu ii poti schimba gandirea.Chiar daca veti fi in continuare impreuna, cu mama lui nu te vei intelege niciodata.Mai rau, ca si el asculta de ea.Nu vei fi fericita niciodata alaturi de el.Imi pare rau dar asta-i adevarul.Stati de vorba si luati o hotarare.Lui ii este greu sa aleaga.Intre tine si maica-sa.

| MyLina explică (pentru darrio2007):

Da este singurul copil la parinti si mereu tot ce a vrut a avut fara nici un efort,m-am luptat de cateva ori si am reusit sa il fac sa vada adevarul si ca nu e cum zice maicasa,cu mama lui fata in fata ma inteleg foarte bine peste tot zice fata mea dar cand o apuca incpe si ii zice ca nu vrea sa mai fie cu mine ca nu mai vrea sa merg la ei acasa si ca ea nu e de acord sa ne casatorim,l-a mai pus o data sa aleaga intre mine si ea dar atunci el era cu capul pe umeri si nu a renuntat la mine, si mi-a zis dupa aia ca i-a trecut supararea lu masa si ca a zis toate alea la nervi, daca ne despartim eu raman absolut singura nu am prieteni, amicii pe care ii am sunt amici pe care i-am cunoscut prin el, am zis ca daca voi fi sotia lui ne-am creat impreuna amici care acum daca ne vom desparti el ramane cu niste amici iar eu raman absolut singura...multumesc

| darrio2007 a răspuns (pentru MyLina):

Sa stii ca inteleg situatia ta.Imi pare rau pentru tine.Dar, totusi stati serios de vorba despre viitorul vostru.Ar fi pacat sa va despartiti.Simt ca il iubesti foarte mult.Iti doresc succes.

| MyLina explică (pentru darrio2007):

Da chiar il iubesc enorm de mul, dar el nu prea vrea sa vorbim, nu mi-a spus dar stiu de datile trecute cand ne certam si ne intalneam sa vorbim, stie ca daca ne intalnim si stam de vorba ne vom impaca pentru ca o sa imi dea dreptate la ceea ce o sa ii spun si iar o sa aiba scandal cu masa si nu poate renunta la masa pentru ca ea ii da bani pentru motorina pentru master ca a avut grija sa il faca sa se bage la master acu in toamna...iti multumesc tare mult ca te intereseaza si ca iti pasa multumesc ma ajuta sa stiu ca e cineva alaturi de mine...

| darrio2007 a răspuns (pentru MyLina):

Ok.Succes.Mai vorbim.

| MyLina explică (pentru darrio2007):

Ok.Multumesc.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Vina nu este exclusiva a mamei lui, ci a lui ca se lasa influentat de ea.Nu merita o viata de chin, pentru ca te jenezi de parinti. Spune-le adevarul si te v-or intelege.Ei sunt primii oameni din lume care-ti vor spune-ca si mine-ca niciodata o asemenea relatie nu va dura.Si fi sigura ca suferind tu, ii vei face si pe ei sa sufere.Curaj,draga mea. Vorbeste cu parintii si vei vedea ca totul va fi ok.Sa ai o viata frumoasa! Pa.

| MyLina explică (pentru Danut_Popa_1961):

Poate ca nu s-ar lasa influentat daca nu ar depinde de ea,insa ea ii da bani pentru orice si el isi doreste multe si a fost invatat cand vrea ceva oricat ar costa masa ii da bani sa-si ia, si daca ar renunta la ea si m-ar alege pe mine ar trebui sa plece probabil din casa si sa nu mai aibe nimic(bani, masina, bani sa isi plateasca masterul). Multumesc pentru raspuns, orice sfat in aceste clipe ma ajuta.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru MyLina):

Inteleg ca tii foarte mult la el, dar trebuie sa tii si la viitorul tau.Trebuie sa te gandesti ca si copiii tai trebuie sa creasca intr-o atmosfera de liniste, de afectiune.Nu sunt adeptul despartirilor cu usurinta, dar stiu ca sunt anumite stari de comportament care nu se pot schimba.Un barbat care iubeste simte instinctiv ca trebuie sa ocroteasca femeia iubita, sa-i ofere siguranta si respect.Iar daca e adevarat ce spui, iubitul tau nu iti poate oferi nici siguranta, cu atat mai putin respectul cuvenit.In lipsa acestuia, tolerandu-i comportamentul, lucrurile nu v-or evolua in bine.Chiar daca ar pleca de la parinti, la primele probleme tot pe tine te va acuza ca l-ai indepartat de acestia.Si daca-si pretuieste mai mult situatia materiala, decat o relatie curata cu tine, vei deveni o cenusereasa pentru el si familia lui.In final o mica atentionare-nu cred ca poti jigni mai rau o femeie, decat lasandu-te in seama alteia, astfel ca ea sa stie.In momentul in care face asta, a castigat,, suprematia,, asupra ta si comportamentul lui va degenera, in ce te priveste.

| MyLina explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc frumos pentru interesul acordat problemei mele si pentru sfaturi, se pare ca e mai bine sa ne despartim, chiar daca ma doare enorm de tare, si chiar daca raman absolut singura, o sa se intoarca roata o sa vina si el si masa sa ma roage sa ma intorc cum au mai facut-o, nici o fapta fara rasplata...Multumesc mult inca o data happy

| denidenitare a răspuns:

Uite spune-i ca vrei sa aveti o relatie stabila sau daca nu insealal sau pune o fata sa se dea la el si tu il prinzi si te preafaci ca te desparti de el si atunci va veti inpaca cu placere imi dai funda

| MyLina explică (pentru denidenitare):

Asta e chestia el vrea sa ne despartim, punctez amandoi am fost virgini cand ne-am cunoscut, impreuna am invatat totul despre sex practic am crescut impreuna in astia 6 ani, si partea proasta e ca se baga masa daca nu s-ar baga el nu ar avea ideeile astea in cap si am fi bine mersi impreuna, el ca sa se relaxeze si sa scape de tot se duce la masaj erotic sau l-am prins ca vb cu o curva sa si-o traga pe bani insa nu a fost, daca fac ceea ce zici tu ar insemna sa mi-o fac cu mana mea, eu vreau sa ramanem impreuna nu sa ma despart de el.multumesc