| Satan1sta a întrebat:

Am o problema cu o profesoara de limba franceza. Am avut un test in care am luat nota 9, 7. In catalog profesoara a trecut nota 9. Nu inteleg de ce si cum a ajuns la concluzia aceasta. (Sunt in clasa a 8-a, iar la teza de la limba romana am luat nota 9, 5, iar doamna profesoara a trecut nota 10. ) Nota la franceza nu a facut parte dintr-o medie cu alta nota.
As dori sa ma ajutati cu un regulament sau o explicatie buna(logica) pentru problema mea. Va multumesc! (FUNDA)

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Ii explici profesoarei ca orice nota daca depaseste 50 de sutimi, chiar si daca e fix 50 se pune cu 1 punct in plus. Poate profesoara s-a grabit si a gresit notarea, poate are vreun conflict ceva cu tine, nu se stie exact ce s-a intamplat, cert e ca mai poti recupera nota, iti pune stampila pe nota si iti trece nota corect, doar ca tu trebuie sa-i arati ce si cum!

| Satan1sta explică (pentru Drimmero):

Posibil sa nu inteleaga. E genul de profesor care e foarte incapatant si "prost". Multumesc de idee!

| Drimmero a răspuns (pentru Satan1sta):

E, nu-i judeca pentru o nota, dar dreptul tau ti-e drept, trebuie sa-i arati ce si cum. Placerea e de partea mea, ai grija!

| Drimmero a răspuns (pentru Satan1sta):

Mi-ai mai scris ceva? Mi-a aparut o notificare cu ceva de la tine, cu un comentariu, dar nu vad nimic, de aceea te intreb rolling on the floor)))

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cred ca profesoara ta stie ca orice nota care depaseste 50 de sutimi se trece cu un punct in plus. Probabil asa a considerat ea ca meriti, nu stiu, poate a reevaluat lucrarea, poate in comparatie cu celelalte note din catalog thinking Poti incerca sa discuti cu ea, insa daca vrea sa-ti lase 9, e mai bine, chiar daca-i nedrept, sa accepti. Conflictele dintre profesor si elev se termina cam in 99% din cazuri in defavoarea celui din urma.

| Satan1sta explică (pentru AFR81):

Testul a ramas la mine, ea a scris nota in catalogul ei personal. Eu spun ca trebuie pusa nota de pe test nu in functie de celelalte. Multumesc!