| AstronomyStuffs2 a întrebat:

Am o "problema" o sa fie lung. Deci eu am inceput sa port parfumuri, in special pe cele de la marca Tom Ford. Aplic 5 pufuri una la ceafa, doua pe haine si doua in spatele urechilor. Parintii imi spun ca miros f fain, iar restul de oameni 0 complimente. Am mers acasa la prieteni, am stat langa oameni si am iesit si cu fete insa nimeni nu mi-a facut un compliment cu "hey, tare parfum". Am batut si apropuri sa vad daca ma pot mirosi cu "Simti un miros de flori?"si ei au raspuns cu "Da, miroase ca un parfum". De ce nu ma complimenteaza nimeni? Am vazut ca alti youtuberi care poarta Tom Ford sau alte parfumuri au mereu complimente chiar si de la straini. Insa eu de ce nu am la fel://? Multumesc Anticipat

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu căuta niciodată aprecierile oamenilor, și în același timp nu băga în seamă deprecierile lor, indiferent de cât mult bine ai face oamenilor.
Cât despre parfum, nu sunt împotriva acestuia; dar băieții trebuie să își de-a mai puține "puf-uri" decât fetele. Iar fetele să îl dea mai discret, nu să miroasă a parfum de pe tortuarul celălalt.
Iar dat-ul cu parfum să fie ca o igienă, unde ceilalți nu ar trebui să te complimenteze că ți-ai făcut duș sau te-ai spălat pe dinți. Adică nu aștepta comentarii, replici de la ceilalți atunci când folosești parfum. Foloseste-l pentru că așa trebuie folosit, nu pentru ca să aștepți comentarii.
Adolescenții nu sunt oameni maturi. Ei se plictisesc repede de ceva. Și dacă au mai văzut parfumul acesta și la alții, s-au obișnuit cu el și nu li se mai pare ceva "wow" atunci când îl văd la alții.

| NLS a răspuns:

Depinde ce tipologii de persoane ai in jurul tau (si ma refer la rude si prietenii apropiati).
Caracterul si moralitatea unei persoane primesc aprecieri de la persoane elevate, nu mirosul tau.
E destul de injurios sa lauzi parfumul/mirosul unei persoane, in timp ce ea ca persoana ar fi de laudat. Unii inteleg asta, altii nu, si arunca cu complimente fara valoare in jur.

Mai exista a a doua categorie, ce deriva din a treia (a treia fiind alcatuita din laudatorii inculti pe care ii cautai tu).

Habar nu am cat costa parfumul pe care il folosesti, insa poate ca apropiatii cu care ai venit in contact folosesc parfumuri mai scumpe, si atunci laudandu-te pentru un lucru atat de ieftin si banal, nu ar face decat sa te jigneasca.

| cristimihailov a răspuns:

Chiar crezi ca daca faci ce face altul vei fi felicitat (asta daca este o intamplare reala si nu facuta) ca porti un parfum?

E grav boss. E chiar grav daca crezi asta.

| alina2k18 a răspuns:

Sunt si altele mai bune decat Tom Ford, daca tot ai 1000-1500 lei sa iti iei TF poti incerca si celelalte de nisawinking vezi Creed, Amouage si de ce nu Dior.
TF nu detin, am un fel de clone arabesti la fel de persistente si intense dar nu atat de intepatoare si aspre cum sunt parfumurile TF, eu am ceva in gen Black Orchid si Tobacco Vanille asta din urma fiind dementialwinking
De asemenea vezi ca TF nu miroase bine pe oricine laughing mai bine il aplici pe haine decat sa lasi parfumul sa se dezvolte pe piele.
In caz ca detii fake la 100-200 ronwinking, mda ce sa zic laughing ala duhneste/pute laughing
PS: ''Am batut si apropuri sa vad daca ma pot mirosi cu "Simti un miros de flori?"''
Parfumurile lui TF nu prea sunt florale laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii observa probabil parfumul tau, dar nu iti fac complimente pentru ca e putin cam ciudat sa ii spui unui amic "woow, ce bine mirosi". Complimente de genul e normal sa iti faca iubita, nu amicii tai.
Personal, mi se pare putin gay ca un baiat sa complimenteze parfumul altui baiat. laughing

Si parfumul este pentru piele si se aplica doar pe piele, nu pe haine.

| AntonioEulian a răspuns:

Te dai cu parfumul pentru a primi complimente? Lumea e rea! Prietenii tăi sunt invidiosi pe tine. Termenu Prieten, nu există! O sa crești pe viitor și o să observi tu chestiile astea mărunte! Te-ai aștepta să-ți spună un străin pe strada:wow, dar ce frumos mirosi, ce parfum folosești? Nu! Ce este pe Youtube este fake in mare parte.Cine știe câte secvențe au tras pentru a le spune cineva un compliment.Parintii sunt comoara ta! Ești sânge din sângele l-or.Este normal să îți spună vorbe frumoase.