| Petrus_Emanuel-Mihai_1988 a întrebat:

Buna TPU cum se numeste acel Testament cand in familie ai o persoana decedata? Ca sa stiti la ce ma refer va las exemplu mai in jos ca nu stiu daca e Testament sau altcumva ii spune de fapt si pe el are o cruce negra
Adormitul intr-u Domnu

Balan Vasile

A incetat din viata la 61 ani cauza decesului infarct miocardic acut isi la revedere de la familie copi nepoti verisor unchi matusi

+

Odihneasca-se in pace

Cam asa scrie cum ii zice acum?

Ca sa intelegeti mi-a murit mama si nu stiu daca se mai fac asa ceva Balan Vasile i-a fost unchi de aceea v-am dat pe el exemplu trimite-timi link sa vad poze... Daca se mai fac nnu stiu acea hartie e din 1970.

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, se practică (încă)! Face parte din ritualul de înmormântare.
Ce zici tu, seamănă a NECROLOG, adică a "IERTĂCIUNE" (așa o numesc preoții ortodocși).
E vorba de acel discurs scris, pe care preotul il citeste la finalul slujbei de înmormântare, Se vorbește pe scurt despre viața defunctului, se face rapid o trecere de la perioada copilariei la maturitate, cine vrea, aminteste si de suferința/ boala lui, de credință (dacă a avut), se poate vorbi despre faptele lui bune etc, despre calitățile morale, iar la final se aminteste cu numele fiecăruia, familia, prietenii, colegii, toti cărora le-a greșit și de la care isi cere iertare, inainte ca sufletul să i se ridice la Cer, împăcat.
De multe ori, chiar defunctul si-l redactează, inca din perioada vietii, alteori, familia lui e nevoită să-l scrie, imediat după decesul acestuia, pentru a-l înmâna unuia dintre preoții care oficiază slujba religioasă.

Ai și un exemplu aici:

http://capudealului.blogspot.com/......morti.html

Condoleanțe, pentru pierderea mamei!
E trist...

| Petrus_Emanuel-Mihai_1988 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc nu doresc nimanui din comunitatea TPU si innafara ei sa treaca prin ceea ce trec eu acum e groaznic de crunt ca si cand te injughie cineva cu cutitul nu mori te doare de crapi da mai pune si 2 kg de sare pe tine teribil

| floresdemayo a răspuns (pentru Petrus_Emanuel-Mihai_1988):

Eu i-am pierdut pe ambii.
Mie imi spui cât de tare doare?! sad

Încă o dată, îmi pare rău...