| marya81 a întrebat:

Buna,trebuie sa scriu un eseu cu tema:" e mai bine ca cine emigreaza intr-un oras diferit de cel in care s-a nascut sa isi mentina traditiile sau sa le abandoneze pentru a se abdata a celor din orasul in care traieste? " niste idei va rog!

Răspuns Câştigător
| AnaRadu a răspuns:

Heii^w^.
Pai prima oara cand am citit asta m`am gandit la mine cum ar fi sa plec in alta tara. Anglia de exemplu. Eu am o matusa acolo si cu toate ca a plecat inca incearca sa pastreze traditiile romanesti si mai ales mancarea cand are timp. Este important sa nu uiti niciodata de unde ai plecat indiferent de loc si de tara, sa nu iti uiti niciodata prietenii si locurile din care te tragi. Poti sa iti imaginezi cum ai fi Tu care pleci peste hotare pentru mult timp si ceea ce ai face tu daca ai fii acolo : daca ai pastra sau nu obiceiurile si traditiile. Nu zic ca este rau sa te adaptezi si la obiceiurile noi doar ca este bine sa le pastrezi se pe ale tale. Poti sa te legi de chestia asa si banuiesc ca o sa iasa ceva frumos.

Sper ca te-am ajutat! happy

| marya81 explică (pentru AnaRadu):

Sunt peste hotare(in Italia) doar ca familia mea tine si traditille noastre dar si majritatea din it

1 răspuns: