| DaltonCastle a întrebat:

Bună ziua. În sfârșit am reușit ieri sa iau permisul auto cu 17 puncte de penalizare, am reușit cu ambiție și devotament.
Am fost în ultima serie de la ora 8 dimineața cu un băiat de la alta școala. Acesta era și împreună cu tatăl sau, pana ne-a venit rândul am schimbat câteva vorbe. Băiatul era super de treaba, era student la master și lucrase în IT din ce mi-a zis.
Pentru amândoi era ultima șansă pana sa ne expire dosarul, el a picat însă cu 45 de puncte deoarece nu se asigura în oglinzi și era sa intre într-o bordura înaltă. Când am ajuns în poligon tatăl sau a făcut o criza de nervi ca nu a reușit într-un an de zile sa ia permisul(a dat de 4 ori proba practica) și i-a expirat dosarul. Îmi părea rău pentru el, la modul în care individul avea lacrimi pe obraz din vina tatălui.
Nu mi se pare normal sa procedeze asa în calitate de părinte (i-a zis de câte ori ca e un prost).
Voi credeți ca are legătură luatul permisului cu gradul de inteligență sau "cât de deștept sau prost ești"? Și eu am luat examenul din a 4-a deci oricum ma simt prost, dar sunt conștient ca sunt mulți oameni cărora le expira dosarele și nu iau orașul/traseul/proba practica (doua cazuri doar de ieri în seria mea).
Va mulțumesc. O zi buna sa aveți

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, sa vina parintele cu tine la asa ceva e total gresit.
Ala e un examen al responsabilitatii, printre altele.
Sa il certe in public e o alta greseala urata din partea parintelui.
Baiatul ala ar trebui sa scape de parinti, cu vorba buna sau separandu-se brusc.
Cat despre soferie, nu inteligenta e problema, ci interesul. Condusul nu e pentru toti. Nu poti face prajituri 40 de ani, apoi sa te duci brusc sa devii sofer in 60 de zile de scoala. Trebuie sa te intereseze subiectul dinainte, sa fii curios cum se abordeaza o intersectie complicata cel putin pe la 16 ani, daca vrei sa conduci vreodata.
Se pica in masa pentru ca se duc toti "afonii" sa dea de permis. Pana si aia care nu stiu cate pedale are o masina si care e diferenta intre diesel si GPL, vor sa conduca intr-o zi; nu merge asa. La scoala de soferi e timpul mult prea scurt pentru a invata principiile mecanicii auto, legislatie, prim ajutor, psihologie si pe deasupra sa exersezi suficient cat sa poti conduce singur si in siguranta.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios?
barbat in toata firea cu loc de munca si master a inceput sa planga ca il certa taica su?

| WAYNEZ a răspuns:

Salutare! Tocmai azi am văzut întrebarea. Tatăl acelui băiat nu a procedat corect certându-l și jignindu-l de față cu alți oameni, dar nici băiatul ăla nu trebuia să plângă din această cauză. Într-adevăr, dezamăgirea e mare și frustrarea e pe măsură, mai ales că s-au cheltuit mulți bani pe școala de șoferi și pe ore suplimentare de condus, dar tatăl acelui băiat nu trebuia să reacționeze în asemenea fel.