| RobertG101 a întrebat:

Maine ma voi muta in Germania in satul Mettenheim, si sper ca de luna viitoare sa-mi gasesc un job temporar si sa invat limba pana atunci. Mai este cineva de aici in Germania? Voi cum v-ati integrat? Ati reusit sa gasiti comunitati de romani?

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cam greu spus un job temporar. Cursurile de limba dureaza 10 luni la VHS. Eu mi-am gasit un loc de munca stabil si le-am spus sefilor mei ca m-am inscrie la cursurile de limba germana. A fost totul ok. Am un loc de munca stabil si cursurile de germana terminata cu B1. Chestia e ca si cu germana invatata eu tot nu ma pot acomoda in Germania, asta din cauza ca inainte eu am trait in Grecia vreo 5 ani de zile si sunt invatata cu stilul de viata, atmosfera, gastronomia, oamenii de acolo. Daca as fi plecat din Romania catre Germania pentru prima data sunt sigura ca m-as fi acomodat mai repede. De obicei nu prea comunic cu romani, stau departe de ei, am invatat si de ce... sunt pe interes foarte multi si fac rau in general. Am invatat-o pe propria piele din Grecia si aici in Germania sunt mai precauta. Comunitati de romani sunt in toata Germania, trebuie sa te integrezi in grupurile lor de pe Facebook pentru a comunica si daca vrei sa te intalnesti cu ei la reuniunile pe care le tot fac, totul depinzand de localitatea de unde locuieste fiecare.

| DeeaMarry a răspuns:

Sa inveti limba pana luna viitoare? Esti naiv daca iti inchipui ca e posibil asa ceva.