| RAY a întrebat:

Care minoritate o apreciezi cel mai mult si care o detesti?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Te referi la cele din Romania, nu?
Zic prima data minoritatea ce nu imi place. Minoritatea rroma din Romania nu imi este simpatica. Nu, motivul nu este culoarea pielii, ci faptul ca nu se adapteaza societatii. Munca si educatia sunt rar intalnite la aceasta minoritate. Cu siguranta exista rromi cinstiti si educati, tot respectul, dar in general nu este asa.

In Transilvania mai sunt doua minoritati principale: Germani si Maghiari (inainte erau si evreii). Imi place la fel de mult influenta culturala a celor doua minoritati. Insa, germanii castiga in alte domenii in fata maghiarilor. Minoritatea germana din Romania nu a dorit dominatia peste romani, maghiarii in schimb, da. Minoritatea germana este mai educata decat minoritatea maghiara, si nu zic doar asa "vorbe in aer". Am citit undeva cum ca germanii ar avea cele mai mari note la examenele nationale, apoi romanii, apoi maghiarii.
Deci, cel mai mult apreciez minoritatea germana.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Din pacate au plecat foarte multi dupa 90 si sasi si svabi

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Mai degraba trebuia sa intrebi de natii, ca minoritati nu sunt extrem de multe, acolo aveai multe raspunsuri.
Nu am nimic cu nicio minoritate, dar nici nu o apreciez pe niciuna,, cu atat mai mult ca este o minoritate, nu are cum sa fie ceva wow peste vreo majoritate.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Man la alea ma si refer

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu am nimic cu niciuna.

| Lioana a răspuns:

Nu apreciez si nu detest nici o minoritate. Toti suntem oameni.

| SwedishMeatball a răspuns:

Toti suntem egali, nu trebuie sa facem diferente intre oameni.