| king5151 a întrebat:

Ce se întampla dacă mai pui o zi în scutirea medicală cu pix asemanator și scris la fel?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fals in acte si uz de fals... infractiune

| king5151 explică (pentru suntserios):

Păi și de unde își dă dirigintele seama dacă e scris identic?

| suntserios a răspuns (pentru king5151):

Tu ai intrebat ce se intampla si eu ti-am zis... cum sau daca vei fi prins, nu stiu

| SingleForOne a răspuns (pentru king5151):

Șanse de 1 la 1 milion (cine știe) să sune doctorul care ți-a dat scutirea, iar doctorul să spună că a scris x zile, nu câte s-au adăugat ulterior. Scutirea medicală, așa inofensivă cum ți se pare, și îți vine să o iei în glumă, se poate considera un document oficial. Din nou, dacă în scrisoare scrie să stai acasă (simptome minore) sau trimitere la o clinică (simptome severe), dar tu te plimbi prin parc, sunt șanse de 1 la 1 milion să fi pățit ceva (chiar să te îmbolnăvești sever). Cineva te-ar întreba "ai fost la școală?" -nu; "ai luat scrisoare medicală?" -da, i-am dat profesoarei; "a fost scris 1 zi, original de la medic?" -da (medicul a confirmat că a scris 1 zi); "atunci de ce scrie 2 zile? Ai scris tu sau bănuiești pe cineva care a scris?"
Da, ar fi șanse așa minuscule să se întâmple încât ți s-ar părea că nu s-ar întâmpla deloc. Totuși, legal vorbind, se poate considera ca "fals in acte", deoarece medicii, ca și avocații, notarii, contractorii, și alții, își exercită profesia la fiecare semnătură, cariera lor pot avea șanse de risc oriunde între 0, 01% până la 100%. Medicul care îți face scutirea medicală, în mod normal, ți-ar face sau ar trebui să facă și un control general de tensiune, febră, gripă sau alte afecțiuni.

| SingleForOne a răspuns:

Se consideră "fals în acte", dacă ești prins, faci între 1-3 ani de închisoare și/sau 2000-5000 lei.