| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot reusi sa tin o dieta ok? Adica vreau sa slabesc, nu am avut niciodata probleme cu kg in plus pana acum, si eu sunt o gurmanda, efectiv ador sa mananc, si mananc chiar foarte mult si sunt foarte pofticioasa si imi este foarte foarte greu sa renunt la ceea ce imi place, iar daca mananc prea putin, nu ma simt bine, ba chiar imi scade glicemia uneori.
Ati trecut prin asta?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

2 săptămâni e prea puțin ca să ai rezultate notabile. Continuă, fii constantă și vor apărea și rezultatele. Nu te descuraja.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, de 10 ori.

| Mosotti a răspuns:

Pai reusesti sa ti dieta ok daca doresti si ai vointa, asa se poate, si oricine asa iti va zice de la oameni obisnuiti pana la medici.
Nu ai avut probleme cu Kg, dar uite ca acum ai, s-au tot acumulat kg si aia e.

A avea pofta mare de mancare e foarte rau, nu ca nu e rau cum zici, pentru ca uite asa ai acumulat kg astea de care vrei sa scapi.

Nu conteaza ca faci sport, ca ai renuntat la dulciuri sau ca ai 3 mese fara gustari, nu slabesti pentru ca mananci cate kcal arzi pe zi cu tot cu sport, si e normal ca nu slabesti, ci te mentii.
Poate retii si apa, nu zic nu, insa aia ar trebui sa iasa repede afara in cateva zile.

Conteaza sa limitezi caloriile (de fapt nu conteaza ce mananci), sa ai kcal mai putine pe zi decat arzi, si doar asa slabesti.

Trebuie ca consulti un nutritionist ca sa-ti faca o dieta corecta pentru slabit, dar inainte de asta trebuie sa vrei, ca altfel nu te poate ajuta nimeni si te vei ingrasa mai departe lent dar sigur.

Tu esti ca mine, pofticioasa si papacioasa, doar ca eu ma mentin ca tin media calorica zilnica la 2200-2300 cat ard, chiar daca azi am mancat 5 placinte cu mere, maine mananc mai putin si echilibrez kcal, si asa nu ma ingras.
Iar daca m-am ingrasat, apoi am slabit ca am avut kcal mai putine decat ardeam, dar asta natural, ca nu eram asa pofticios zilnic.

| mdc98 a răspuns (pentru Mosotti):

Si cum pot face sa stiu cate calorii mananc si cate ar trebui sa mananc? Adica efectiv nu as avea timp sa calculez la fiecare.

| Mosotti a răspuns (pentru mdc98):

Daca nu ai timp sa calculezi, n-ai cum sa stii cate mananci, de aia ti-am zis sa te duci la un nutritionist sa-ti faca ala dieta exacta care trebuie.
Eu le calculez si nu mi-e greu sa fac asta.

| mdc98 a răspuns (pentru Mosotti):

Si cum le calculezi?

| Mosotti a răspuns (pentru mdc98):

Foarte simplu, de ex acum am avut la masa asa, branza tartinabila, paine si banane.

Am cantarit painea si am notat deci 200 g.
Am cantarit branza cutia si am notat.
Am cantarit bananele curatate si am notat si erau 289 g.

Am mancat, apoi am cantarit iar cutia de branza sa vedem cat a ramas, si am notat, am scazut asta din cat avea cutia inainte sa mananci, si diferenta este cate g de branza din aia am mancat, si a dat 160 g.

Si apoi am calculat la banane 2, 89 (cate sute de grame ai mancat) x 96, 2 Kcal (adica cate kcal are banana la 100 g) = 278, 1 Kcal
Painea 2 x 249 Kcal = 498 kcal, ca am mancat 200 g, si daca la 100 g are 249 kcal, asa se face.
Branza aia 1, 6 x 224, 2 Kcal = 358, 8 Kcal.

Le-am adunat si deci am mancat 1134, 9 Kcalorii.
Valorile sunt trecute pe produse la 100 g de produs.
Daca ai mancat 83 g din ceva, ai 0, 83 x cate kcal are la 100 g.
Daca ai mancat 117 g, faci 1, 17 x cate kcal are la 100 g.

Mie mi se pare f simplu, imi calculez valorile exacte si la mancarea gatita pentru 100 g.

Iar pe cine deranjeaza sa calculeze, ii face nutritionistul dieta cu kcal potrivite si aia e.
Ca altfel nu iti dai seama cate kcal mananci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am trecut prin asta pana acum.

De cand ai inceput sa mananci mult?
Ai avut dintotdeauna aceeasi pofta de mancare sau s-a declansat recent?

Daca nu o aveai inainte si a aparut acum, poate fi vorba despre un eveniment neplacut care ti s-a intamplat si asta poate a condus la pofta exagerata de mancare, deoarece exista si mancatul pe fond emotional ca sa acoperi un gol emotional, sa alungi o suparare, zaharul putand crea aceeasi dependență pe care o provoaca alcoolul si tutunul.

O dieta sanatoasa consta in 3 mese pe zi plus o gustare intre mese, efort fizic, cum ar fi alergatul, inotul, dansul si atentie la somn! trebuie sa dormi 7 sau 8 ore pe noapte caci da, si odihna e necesara intr-o dieta.

| mdc98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mereu am fost pofticioasa insa, eu am fost foarte slaba inainte si doream sa ma ingras, nu am facut nimic intentionat, insa motivul pentru care cred eu ca m-am ingrasat a fost faptul ca am luat anticonceptionale pentru chisturi ovariene, dar doar 6 luni dupa care le-am oprit iar apoi au aparut si vergeturi tot din cauza lor.
Am pofta foarte mare de mancare( nu ca ar fi in lucru rau, problema e cand nu ai). Am inceput sa merg la sala de vreo 2 saptamani si mananc 3 mese pe fi fara gustari intre ele si tot nu reusesc sa slabesc. Cand zic mese ma refer la mancare gatita, am renuntat la fast food si am limitat dulciurile. Arat ca un balon, am impresia ca poate si retin apa.

| anonim_4396 explică (pentru mdc98):

Cel mai bine in acest caz e sa mergi la un nutritionist. El e singurul care iti poate oferi o parere pertinenta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are cum sa fi avut aceiasi pofta de mancare de mereu, ca altfel se ingrasa de mult.

Poate acele anticonceptionale au dereglat metabolismul glucidic producand rezistenta la insulina, si atunci pofta de mancare a urcat, ca in cazul ala insulina nu mai baga optim nutrientii in celule, si deci corpu simte ca n-ai fi mancat indeajuns, si poti avea pofte, foame mai sus decat normal.

Mai ales ca a zis ca-i scade si glicemia, deci s-a intamplat ceva, adica are si hipoglicemii probabil care si astea ii dau foame si pofte.

Dar si asta se rezolva de la sine prin dieta corespunzatoare si sa nu mai ia anticonceptionalele alea.
Rez la insulina se va duce treptat odata cu slabirea.
Daca nu se opreste din mancat, situatia se va agrava.

De aia i-am zis sa consulte un nutritionist, si e f bine ca face sport.

| VoidEternal a răspuns (pentru mdc98):

2 săptămâni e prea puțin ca să ai rezultate notabile. Continuă, fii constantă și vor apărea și rezultatele. Nu te descuraja.