| Cristina788 a întrebat:

Dacă am făcut avort de frica părinților mei (au spus că mă gonesc pe străzi dacă nu fac avort) știu că e păcat să avortezi dar nu aveam încotro.
Pur și simplu m-au obligat.
Atunci Dumnezeu mă pedepsește pe mine sau pe părinții mei?

22 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In primul rand parinții tăi sunt responsabili fațà de El dar si tu pentru cs putei face ceva, sa csuti o fundație care primestr fete insarcinate, etcPe fiul meu mai mare, adoptat mama csre l-a nascut csre avea 18 ani l-a parasit la spital pentru ca si mama ei locuia in concubinaj cu cineva si nu s vrut sa primeascs si copilul fetei concubinei conceput cu patronul insurat al fetei.L-a lasat la spital si l-am adoptat noi.
Dar Dumnezeu vrea sa te ierte.Mai bine roaga_te- Mantuitorul meu Hristos recunosc ca am gresit impotriva Ta si impotriva Tatalui prin crima pe care am facut-o, ( spune toate lucrurile pentru care te apasa constiinta)si te rog sa ma ierti pentru cs Tu Manruitorul meu ai murit pentru pacatele tuturor oamenilor sivsi pentru ale mele.Curateste- ma cu sangele tau de acesta crima si iti multumesc ca ai primit la tine sufletul coplului meu( pune- i un nume)Chiar daca imi e greu iert si eu prrdoanele care m- au ranit in viata( spune specific pe cine si pentru ce, inclusiv pe parintii mei care m- au constrans la aceasta crima.Numai Tu poti curati mintea mea si sa iei povara amintirilor csre ma apasa. Iarta_ma ca nu am luptat mai mult si ma iert si eu pe mine însami pentru ceea ce am facut.Toata povara vinovatiei ti- o dau tie si primesc iertarea si eliberarea ta. Vreau sa ma sdopti in familia ta, asa cum si pe talharul de pe cruce L-ai primit in ciuda crimelor facute, si i-ai promis ca va fi cu Tine in rai. Ajuta-ma sa gasesc locul meu in familia ta, sa citesc si sa inteleg Cuvantul Tau Biblia.Iti promit ca nu voi mai face sex pana la casatorie si nu voi mai face avort.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te pedepsește, că nu are timp de tine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate nu pedepseste pe nimeni, stii... poate pedepsele nu functioneaza asa de la Dumnezeu, asta doar un om ar face.

| Celcestietot a răspuns:

Dupa clasica invatatura orala, tu ai toata vina, pentru ca ai facut sex inainte de casatorie.

| LoveSleep a răspuns:

Pe tine, de 2 ori.
1 ca ai făcut sex și 2 ca i-au făcut pe părinții tăi sa păcătuiască obligandu-te sa avortezi ca să nu-ți strivi viața.

| Holiday a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni. Scorneala asta numita Dumnezeu, ca si altele de genul asta, sunt doar torturi psihice pentru fraierii ca tine prin care sunt determinati sa faca anumite lucruri in beneficiul organizatiei care il promoveaza.

| Meme10Memu a răspuns:

Iehova condamna avortul.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie să îți asumi mai întâi partea ta de vină, fiindcă o ființă nevinovată a plătit cu viața pentru greșelile tale.
Vestea bună este că Iisus Hristos a luat asupra Sa păcatele noastre și Dumnezeu ne oferă tuturor iertarea dacă suntem dispuși să ducem o viață curată și fără relații neserioase.
Trebuie să te rogi și pentru părinții tăi să fie iertați și să fii mai responsabilă în viața sentimentală.

| NotNamed a răspuns:

Nu te poate pedepsii ceva ce nu exista iubito. Lasa fanteziile pe seama credulilor indoctrinati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe toti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti serioasa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Adica nu stiu cine ar trebui sa fie pedepsit sau daca ar trebui sa fie cineva pedepsit.Si nici nu stiu contextul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pregătește-te pentru scrasnirea dinților in iad pe veci laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt atatea asociatii care te-ar fi ajutat cu toate.
De exemplu "studenti pentru viata".
Macar sa-i cauti pentru consiliere postavort.
Asociatia Sf. Elena Imparateasa in Bucuresti.

| UnDiavol a răspuns:

Nu ești tu de vina și ei care te-au obligat sa faci asta Cristina
Nu te nacaji nici la inimă nu pune nu ai nicio vina ca ei te-au obligată sa faci asta

| Teo29 a răspuns:

Foloseste prezervativ alta data. Fiti responsabili

| AndrElle a răspuns:

Pe tine și pe părinții tăi. Este cel mai mare păcat să omori o ființă ce vine pe lume.

| UnDiavol a răspuns (pentru AndrElle):

Judeci un om are nu are nici vina nu are nicio vina Ia dacă stai sate gândești bine de tot o judeci degeaba las-o in pace nu are nicio vina ca parinti ei au forțat-o pe ia sa facă asemenea acțiune săi ziceam pune-te in locul ei atunci vorbește nu mai vorbi aiurea tu stii acum prin ce trecere ia? Crezi Ia a pus întrebare asta așa ca era fericiata? Nu fi mizerabil ia și pune-te in locul ei se vede ca sufera dar au obligat-o sa facă așa ceva și ia regretă

Nu ai nici vina Cristina ai grija de tine ❤️

| Celcestietot a răspuns (pentru AndrElle):

Sunt curios cum o sa raspunzi la,, are nu are'', 'nu te-a prins te-a prins in capcana' laughing

| AndrElle a răspuns (pentru Celcestietot):

happy

| AlexandraOrg a răspuns:

Stai linistita, nu te pedepseste.
Dumnezeu a fost umanizat mult, de asta oamenii au impresia ca se comporta ca un tata care atunci cand copiii lui sunt răi ii pedepseste. Nu este asa, El e iubire! Cum poate o entitate plina de iubire, sa faca rau propriului copil?