| Lumy a întrebat:

Daca o persoana cu mai multe personalitati incearca sa se sinucida, este considerata o situatie de luare de ostatici?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

O persoana cu personalitai multiple, este o persoana dezechilibrata psihic si daca nu este tratata, poate sa-si faca siesi rau, precum si celor din jurul ei. Intrebarea ta este putin naiva, pentru ca, "luarea de ostateci" se refera la faptul cand, un rau facator, pentru a se proteja pe sine, pune in pericol vietile unor persoane nevinovate, ori aici nu este cazul, ma refer la situatia descrisa de tine.
Cred ca ai vazut multe filme in care se vorbea de personalitati multiple, insa in toate cazurile era vorba de persoane care aveau tulburari psihice si erau tratate cu diferite afectiuni de medicul psihiatru. In mod evident in cazul descris de tine, nu este vorba de luare de ostatici, pentru ca este doar o singura persoana, care se auto agreseaza, avand tendinte sinucigase.

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sa stii ca nu toate intrebarile pe care le gasesti pe google au logica. Ia incearca sa mai gandesti si singura! Pune-ti neuronul la treaba, ca o sa moara de plictiseala.

| Silvia a răspuns:

Hai sa zicem ca nu am inteles eu intrebarea oh go on
laughingrolling on the floor

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Binenteles ca nuwinking

| hândel a răspuns:

O luare de ostatici presupune retinerea uneia sau mai multor persoane, impotriva vointei lor. Aici este vorba de o singura persoana care este impinsa constient sau inconstient, spre a se rani singura, din vina neputintei sale de a-si fi oprit agresorul care ia provocat trauma. Nu se poate numi luare de ostatici personalitatile create de un individ in absenta unei identitati proprii, ci se poate numi boala mentala, si necesita tratament psihiatric.

| sorin a răspuns:

In nici un caz.

| kathessa a răspuns:

Asta e banc? Nu, e considerat genocid!

| Lumy explică:

Ma plictiseam si eu pe aici rolling on the floorde aia am pus intrebarea
da am gasit-o pe googlelaughing

| Roxu a răspuns:

Nuuulaughing Adica n`am inteles la ce te referi:Olaughing. in fine:$.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing glumesti nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumy eu sunt gemeni.adica santem doi; eu si cu mine. daca eu ma iau prizonier sigur ca merge si mine da... e obligat de imprejurimi. daca vreau sa ma sinucid? nu vreau si sper sa nu vrea nici mine ca altfel trebuie sa iau masuri sa-l pun la punct.pai nu e chiar asa.