| AdioTPU a întrebat:

De ce cât mai mulți băieți postează pe social media poze cu ei la sală cu mușchii la vedere? De ce e asta o mândrie pentru ei?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Probabil se bucură de rezultatele eforturilor depuse la sală

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt doar imaturi si se comporta ca paunii, aratandu-si muschii unii la altii.

Stai linistit ca pentru fete nu conteaza muschiuletii aia, ci creierul, iar daca-i vezi cum vin la intalnire in pantaloni de trening si maieu ca sa-si arate muschii, ti se face imediat greata si vomiti, ca ala nu are nimic in creieras, sarmanul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unii cu mintea, alții cu banii, alții cu mușchii

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Nu se poate cu toate 3? laughing

| Drimmero a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care si femeile se posteaza aproape goale sau isi arata dotarile, la fel fac si astia, pentru atentie, validare, like-uri, etc.
Traim intr-o lume in care aspectul fizic e cartea ta de vizita, nu pot numi o lume superficiala, e ceva absolut normal si natural.

| AdioTPU explică (pentru Drimmero):

Serios? E cartea de vizita și la locul de munca sau la școală? Dn câte știu nu te alege nimeni pentru cât de frumos ești ci pentru cât de competent ești. Da in modelling se aplica dar în alte domenii, nu.

| Drimmero a răspuns (pentru AdioTPU):

E cartea ta de vizita permanenta. Doar cu fizicul te prezinti in orice loc. Chiar si la locul de munca daca arati bine ai sanse sa te promoveze, la interviu nu mai zic ca sunt sanse mai mari sa iei jobul daca pe langa competente arati bine, sa nu mai zic ca sunt joburi unde aspectul fizic e principalul criteriu (insotitoare de zbor, prezentoare TV, cazinouri) momentan joburile astea mi-au venit in minte. Si la scoala poti fi simpatic unor profesori si datorita aspectului fizic, nu degeaba exista vorba "a luat note pe ochi frumosi".

| marniii a răspuns (pentru Drimmero):

''Traim intr-o lume in care aspectul fizic e cartea ta de vizita'' Unde? Nici tipele ala, nici tipii aia nu sunt vazuti bine printre oameni bine doar printre cocalari si pesti

| marniii a răspuns (pentru Drimmero):

''Arati bine ai sanse sa te promoveze'' De ce o zici de parca e un lucru bun? Restul e valabil la joburi de doi lei.

| Drimmero a răspuns (pentru marniii):

Te prefaci ca nu stii in ce lume traim? Nu e un lucru tocmai moral dar e realitatea ca vrem sa o acceptam sau nu.

| Drimmero a răspuns (pentru marniii):

Care tipe/tipi nu-s vazuti bine in lume?

| Mosotti a răspuns:

Cum de ce? Ca sa arate fizicul la femei ca sa atraga cat mai multe.
Normal ca e o mandrie sa arati bine!

Insa de multe ori uita ca nu neaparat muschii fac treaba cat figura.
Poti sa ai muschi sa nu fi placut, poti sa nu ai dar sa rupi la femei ca ai o figura atractiva.

| dullcat a răspuns:

Oamenii au dreptul sa posteze in mediul virtual ce vor din viata lor. Unii nu vad treaba asta cu ochi buni, o considera lauda si superficialitate, ca si cum persoana aia se ghideaza exclusiv dupa aspectul exterior si alte valori joase.

Dar eu cred ca multi fac asta fiindca a devenit un trend, vor sa isi arate realizarile, sau chiar ambele. Totusi, sa lucrezi la sala implica o rutina, dedicatie, sa iti faci timp, poate chiar sa adopti o alimentatie mai sanatoasa. Si nu vad nimic gresit in a dori sa impartasesti cu ceilalti asta, sa arati/ fii un exemplu de,, uite ca se poate''. Altii poate vor sa arate ca sunt parteneri de dorit, pentru cine apreciaza acest aspect, conditia fizica.

Ca fapt divers, am vazut anul trecut un video care spunea ca Romania e pe locul 2 in ce priveste sportul in Europa. Sigur ca aici e cu doua taisuri, insa sportul in general il consider util si pozitiv pentru oricine. Ce faci apoi cu rezultatele pe care le obtii tine doar pe propria persoana.

| Dismally a răspuns:

Pentru ca asta e pasiunea lor sa mearga la sala, sa-si mareasca masa musculara. Cum posteaza altii de prin vacante, de la concerte etc, astia sunt cu sala.

| wildthing a răspuns:

Dar de ce atat de multe tipe posteaza pe social media poze cu ele in colanti sau in tanga, aratandu-si ostentativ cooru'? De ce e asta o mandrie pentru ele?

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Ca sa atraga atentia femeilor si sa isi promoveze masculinitatea.
Ca sa dea impresia de barbati alfa siguri pe ei.
Dar in fapt e o forma de a masca anumite slabiciuni ale lor.
Cu muschi poti cuceri femei pentru relatii cu beneficii dar daca nu ai carisma sau nu stii cum sa vrajesti femeile nu poti apela doar la muschi.

| Drimmero a răspuns (pentru LordCristobal):

E suficient atat pentru a atrage o anumita bransa de femei, nici nu trebuie mai mult, atat unii cat si altii nu se complica cu relatii profunde cu sentimente de lunga durata, e win-win.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mușchi mari, creier ioc. Am un prieten, ma rog "prieten "....care își postează poze din astea de mare mușchi, pătrățelele, dar nu știe cum arata orașul în întregime. Oraș în care s-a născut. Eu ii zic pui de gostat, se plimbă numai prin cartier și dacă ajunge dintr-un cartier în altul este un miracol să-l vezi făcând asta. Chiar si acolo se rătăcește. Eu cred ca a făcut mușchii ăia numai pentru impresii de 2 lei. Oricum tot singur era și înainte sa facă mușchii, tot singur este și acum. Așa ca nu înțeleg :mușchii ajuta atât de mult? Te face mai atractiv? Crește stima de sine?

Eu fără mari mușchi, dar acompaniat de o burtă mică pe care o trag după mine ( de la izolarea de covid laughing ), am vizitat 6 județe pe bicicletă. Anul trecut, pe jos și cu regia am vizitat tot municipiul București și ceva din provincie. În afara de ferentari, nu exista parc sa nu fi trecut eu. Unii fac mușchi pentru a se crede mari macho, alții ne plimbăm pentru a învăța lucruri noi și acumularea de experiente pentru a avea ce povestii la un moment dat.
Asa ca, dacă as avea bani grămezi, in primul rand nu m-ar interesa mușchii cât m-ar interesa sa investesc într-o alta bicicleta si pe ea sa fac turul României în întregime și restul Europei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa-ti un canal de Youtube, chiar ar fi interesant ceva e genul "Europa pe bicicleta".

| slayer09 a răspuns:

Asta-i trendul...dim mandrie, din ego...ca sa vada fetele sa pice in plasa big grin

| dolceromania a răspuns:

Așa cred că vor atrage fetele!

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Asta conteaza, sa ai muschi sa arati bine daca esti si inteligent e cel mai mare plus.
Decat mortaciuni de 30-40 kile imbracat maibhn asa

| TheGentleman a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Discutabil, uite, de exemplu asiaticii nu par musculoși la prima vedere, dar și când pun mâna pe tine...

| Manticora a răspuns:

Nu stiu, dar sunt exact aceeasi categorie care comenteaza ca femeile se posteaza fara suba pe ele. In 99% din situatiile in care vad un comentariu aberant e un tip din asta. Trebuie studiat fenomenul