| anonim_4396 a întrebat:

De ce va este uneori greu sa purtati o conversatie sincera? Prreferati sa fiti mintiti in acele momente?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Din trei motive.
1. Asa suntem invatati de mici, ce sa spunem cum sa spunem si de ce sa spunem ceva in locul parerii sincere pe care o avem cu toate ca ni se spune ca minciunea este rea, ceea ce reiese ipocrizia.
2. Pentru a ne conserva, crea, promova imaginea proprie in fata auditoriului nostru, sa parem cineva care sa fie admirat pentru ceea ce spune, ceea ce rezulta din grandomanie.
3. Cand vine vorba de o persoana apropiata mintim pentru a nu o supara, crezand ca daca ii spunem ce vrea sa auda o ajutam, ceea ce este o tampenie.

| sabyna15 a răspuns (pentru M25M):

Mihai,ai mare dreptate!happy

3 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

Nu mi-a fost niciodată greu să port o conversaţie sinceră, pentru că asta fac de obicei. Dacă persoana cu care relaţionez, nu este sinceră, nu-mi pasă.

| Camelisa a răspuns:

Aici depinde foarte mult de la persoana la persoana happy eu prefer sa spun adevarul in cele mai multe cazuri, chiar daca doare.Asta este o chestie pe care nu o suport..eu sa fiu sincera si persoana de langa sa isi bata joc sau ca minta, cate nedreptati happy