| lilith16 a întrebat:

E ceva rau sa nu pot sa plang? Adica da, am momente foarte rare cand izbucnesc dar sunt momente cand lucrurile "ard" in jurul meu si nu plang. Orice as pati nu pot. Psihologul mi-a zis ca e bine sa o fac (am fost cand eram mai mica, e alta poveste) dar nu pot chiar daca incerc si simt nevoia sa ma descarc dar nu pot.

12 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Omul plânge la momentul potrivit, nu la comandă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu e rau. Daca ai trait intr-un mediu care te-a intarit, asa... stau lucrurile. De fapt nu e bine, nici rau.
Dar nu te astepta ca cineva sa planga des. La fel ca tine, multe persoane plang doar in anumite momente, foarte rar.

Oamenii plang in situatii speciale, o uite, o lacrima.

| SilentRain a răspuns:

Asculta muzica trista, plânsul te ajuta sa te descarci

| lilith16 explică (pentru SilentRain):

Asta fac, in general sunt fana muzicii triste si nu ma ajuta si incerc dar efectiv nu pot

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

NU. Muzica trista iti continua starea de depresie.
Eu ascult muzica instrumentala ca: TwoStepsFromHell, CadeDelMar.
Sau muzica rock nervoasa ca Rammstein

| Lioana a răspuns:

Nici eu nu pot sa plang in toate momentele triste. Plang doar cand tristetea ma copleseste de da pe dinafara. In cazul frustrarilor si nedreptatilor in general.
Nu e ceva rau. Daca nu simti ca iti vine sa plangi inseamna ca organismul nu simte nevoia sa se descarce. Rau ar fi daca ti-ar veni sa plangi si ti-ai reprima plansul.

| Dalmore a răspuns:

Poate esti inhibata emotional. Emoțiile nu există degeaba, au un rol, nu e bine să le lași să te domine 24/24, dar nici să le reprimi. Citește despre EQ și poate o să înțelegi ce te inhibă. Nu trebuie să te forțezi să plângi, nici eu nu plâng când îmi pică lumea-n cap pentru că sunt prea alertă laughing

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Asta patesc si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as putea si acum, dacă as vrea.Dar n-am mai plâns de mult.Ma pot controla in majoritatea situațiilor in care ceilalți izbucnesc in plâns.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

E ceva foarte bun să nu plângi atunci când cei din jur plâng și sunt triști.Asta dă de înțeles că ești o persoană echilibrată, stăpână pe tine, greu de influențat.Eu sunt la fel.

| RegeleTauIonut a răspuns:

Nu fata e bine sa nu plangi oameni nu merita lacrimi e dovedi stintific ca daca plangi se elimina hormoni benefici din corp si poti ramane paralizat cauta pe internet e stintific oameni oricum nu merita secretia numita lacrimi

| Mariosss a răspuns:

A Plânge e Normal. E Uman. Dar nu toți pot plânge. Unii nu o fac pentru că se satură de anumite situații și renunță la a mai plânge deși Nu este o alegere bună asta. Iar alții, nu pot plânge. Iar în situația aceasta recomand căutarea de Alternative pentru exteriorizare, eliberare de ceea ce apasă. Ca de exemplu: sport(box, alergat) sau ocuparea cu ceva ce ar scoate ceea ce apasă sufletul.