| Drimmero a întrebat:

Hai sa va vad baieti si fete daca voi mai dati martisoare, ca tot suntem in tema. Mai aveti obiceiul asta sau de la o varsta vi se pare copilaresc sa dati? O alta intrebare bomba: Ati facut vreodata de mana sau vi se pare inutil?

Pentru fetiscane: Apreciati cu adevarat primirea martisoarelor sau e ceva sec asa cand le primiti?

92 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Comportamentul si aspectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru ca te scutesc de cumparatul martisoarelor?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de cumparat/bani/timpul pierdut cautindu-le. Pentru ca esti anti-trend. Detest din ce in ce mai mult astia care merg cu turma. Nu i-am iubit vreodata in mod deosebit, oricum. Mdah, stiu ca radicalizarea nu prinde bine pentru mindset in general, dar... f*ck'em. F*ck'em all. Macar naibii mai ramane cate un loc lipsit de turme. Azi am dat o tura de vreo cateva ore bune prin padure. O padure mai putin cunoscuta trendinezilor, la 35 de kilometri de metropola. Am mers prin padure vreo 12-14 kilometri, nu am vazut picior de bipedus stupidus, insa am vazut cele mai multe caprioare in libertate ever (o turma de 8-9 + una solitara). Nu am lasat in urma nici o punga, nici o sticla. Nu mi-am scris numele pe nici un copac. La naiba, astia ca mine trebuie arsi pe rug! P.S. Si cred ca azi nu ai fost nici la sfinta ghisarica, asa-i? O sa iti rezerv un loc in fata scenei cand ajung in iad...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

" Pentru ca esti anti-trend."
Sunt mai degraba anti-oameni. Si anti-prostie, dar sunt sinonime.
" Si cred ca azi nu ai fost nici la sfinta ghisarica, asa-i? "
De fapt, am fost.Desi mi-ar fi placut sa merg si printr-o padure.
" O sa iti rezerv un loc in fata scenei cand ajung in iad..."
Sunt sanse destul de mari sa fiu si eu prezenta pe scena aia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Mizantropi din toate tarile, uniti-va! Mdah, homo non-sapiens e din ce in ce mai predominant...
2. Ce ai cautat la ghisarica? I-ai dat foc macar? big grin >> prea multi oameni pe acolo, inainte de orice altceva
3. Iad sau rai, Naraka, whatever... astea sunt foarte simpatice ca povesti. Cam greu de inghitit povestea aia cea mai plauzibila cu marele val negru si gata. Somnul etern.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Pai bun. Si le ai? aici cel putin n-ai aratat acel comportament senzual, sunt curios sa vad cum l-ai putea scoate in evidenta, cat despre fizic, habar n-am, nu-ti cer poza, te cred pe cuvant

| Emma30555 a răspuns:

Primesc în continuare de la colegii de munca sau de la prieten și îmi place gestul, uneori primesc o ciocolata în loc de mărțișor dar prefer banalul mărțișor, cu toate ca majoritatea ajung probabil la gunoi din păcate, eu le mai dau fetitelor, am o nepoțica, nu prea ai ce sa faci cu ele dar consider un gest drăguț totuși. Îmi plac cele făcute de mana sunt chiar mai drăguțe dar nu cred ca se pricepe oricine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am stat afara, pe o laterala, departe de oameni. N-as avea niciun motiv sa-i sau foc.Sau sa o ironizez.
Mare val negru ar fi o varianta mult mai sigura si mai confortabila. Conceptele de rai si iad sunt mai greu de inghitit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Aici am optiuni limitate.

| Drimmero explică (pentru Emma30555):

Foarte frumos! Da-i nepoatei tale tot ce aduni si n-ai ce face cu ele, nu le arunca, ar fi mai frumos asa.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Si daca nu le aveai ce se intampla?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nimic.

| TFL007 a răspuns:

Eu unul as fi dat cu mare drag daca as fi avut cui rolling on the floor)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

La ortodocsi sau catolici/altii? Mie mersul la biserica mi se pare o mare pierdere de timp, iar religia o relicva a medievalismului. CREDINTA e alta poveste si nu o contest, ii inteleg rostul si faptul ca multi efectiv nu pot trai fara asa ceva. Religia, insa...
Legat de rai si iad, viata de apoi, toate elucubratiile biblice si dogmele cretinte... nu e vorba ca sunt greu de inghitit, si ecuatiile diferentiale sunt greu de inghitit, ci ca sunt o sfidare la adresa inteligentei umane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ortodocsi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Meh. Boring as f*ck, lame music.
Nu ca as fi fanul a ce au facut catolicii in trecut sau al misculatiilor Vaticanului, dar in ultimii ani au luat-o cu mult inainte din toate punctele de vedere. Si intotdeauna au avut muzica mai buna si atmosfera mult mai placuta in biserici. https://www.youtube.com/watch?v=Ng4akGvO_nk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Au ocupat mereu sfere geografice mai influente, au avut (si inca au) suprematia economica si inclusiv putere politica. Pe langa arhivele Vaticanului, templieri, opus dei.Au avantaje pe care ortodocsii nu le-au avut niciodata; o comparatie intre ortodocsi si catoloci n-ar fi justa.

| Frank51 a răspuns:

Dau daca am chef, uneori intra spiritul in tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma refeream la istorie, ci pur si simplu la modul in care trateaza bisericile astea doua timpurile pe care le traim. Catolicii incearca sa fie in pas cu lumea contemporana, iar ortodoxia are nevoie de OI si se comporta ca atare. Nu de alta, dar incet-incet se trezesc destui care sunt credinciosi sa traga frumos linie si sa zica - bai, astia ma iau de prost. Daca ma p*s cu bolta pe bor, asta nu inseamna ca nu pot sa fiu credincios in spatiul meu personal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Catolicii sunt adeptii progresului, incurajeaza si finanteaza stiinta. Ortocdocsii sunt conservatori. Iar dezbaterile pe tema religiei sunt inutile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Conservator e putin spus. Vezi reactiile la tema vaccinului sau cum zicea mizerabilul ala de la Constanta cand era judecat, prins IN FLAGRANT DELICT, ca cica il testeaza dumniedzau.

| morfeo a răspuns:

Mie mi se par niste porcarii martisoarele, prefer sa ofer fetelor un buchet de ghiocei, e mult mai potrivit pentru prima zi de primavara

| Drimmero explică (pentru GabiDumitrescu):

Catalocii au o deschidere mai mare fata de ortodocsi, sunt mai moderni, am intrat intr-o biserica catolica din pura curiozitate, fara sa am vreo legatura cu religia lor, ma plimbam si am dat de ea, am intrat, ce am vazut acolo am ramas placut surprins, cu totul diferit fata de ce ma asteptam, peste biserica ortodoxa cu 2 nivele, de la muzica, atmosfera, sutane, aranjamentele de acolo, pana la lumea care intra, vedeai lume mai buna la catolici, ii vedeam dupa haine, era altceva. Iar biserica in sine ca si cladire era mult mai diferita decat surata ei, insa n-as putea rezista la o slujba sa stau in nicio biserica, atatea ore, m-a luat somnul de m-a trezit popa o data, m-am simtit aiurea rau dar n-am ce face, nu-i vina mea ca adorm la muzica daca sunt obosit )))

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Se dadeau azi martisoare?! Nu se dadeau numa de 8 martie?

| Drimmero explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Dai pe 1 martisoare, iar pe 8 altceva, ca martisoare deja ai dat (ai la alegere de la un ghiocel pana la masina aici).

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Drimmero):

Clara treaba... Tre sa ma pregatesc de panarama. Mersi de raspuns. Pe 8 martie o sa fiu mai pregatit

| Dddonkey a răspuns:

Nu cred ca industria asta trebuie sustinuta ca si multe altele. Obiceiuri ca si valentins day ar trebui sa ramana in secolul trecut.
Oamenii ar trebui macar lucrurile astea simple sa le invete si sa vina natural fara a fi "obligati" de o traditie.

| pagliaci a răspuns:

Eu cumpăr mereu cele mai frumoase mărțișoare.
Iubitei și mamei le-am luat broșe de argint și am pus șnuruleț.
Prietenelor le-am luat niște brățări-mărțișor de argint, am doar 2 prietene bune.
Am mai luat la 2-3 cunoștințe niște mărțișoare lucrate manual de o prietenă foarte talentată.
Colegelor le-am făcut cu băieții pernițe de levănțică, mărțișor de ciocolată și flori.
Și ele au venit cu mărțișoare pentru noi și ne-au luat un ghiveci cu bambus pentru birou, așa că de 8 martie le-am luat un tort. Eu am avut noroc să dau de un colectiv pe gustul meu în care facem mereu gesturi prin care să ne simțim apreciați că de aia lucrăm grămadă.
E nașpa să ai un colectiv rece. Nu mi se pare copilăresc să-i arăți cuiva că îl apreciezi cu fiecare ocazie.

| eckblume a răspuns:

Nu mai ofer la fel de multe ca in alti ani. Mi se pare un gest frumos, de apreciere. Intr-un fel nu as vrea sa pierd magia primaverii la fel cum s-a intamplat cu cea a Craciunului (chiar nu prea mai are acelasi farmec in familia mea), asa ca mai ofer martisoare sub forma de scrisori, mesaje, desene ori gata cumparate.
Eu primesc martisoare de la persoanele dragi mie. Daca imi sunt dragi cum as putea sa nu le apreciez cu adevarat? Chiar si un martisor de 1 leu e valoros. Acea persoana a rupt din timpul sau sa il cumpere si mai ales il daruiasca cu drag.
Sa ai o primavara minunata, Drimmero!

| Drimmero explică (pentru eckblume):

Multumesc frumos, asemenea si tu! Cat mai multe martisoare sa primesti, le meriti. Martisoare insemnand cam ce vrei tu.