| VoiceWithin a întrebat:

Hey TPU!
Am o saptamana de cand mi-am facut tatuaj.
Si m-am dat doar cu bepanthen, o singura zi cu crema de galbenele.
Nu am pus apa pe locul acela cu tatuaju, am avut grija de el si nici nu m-am scarpinat ca sa nu cumva sa rup coaja.
Acum in seara asta, cand mi-am dat jos bandajul sa mi-l schimbe mama mea, mi-s-a parut stersstraight face fata de cum era in primele zile.
De ce?
E normal sa fie asa? E mai mult un gri inchisstraight face in niciun caz numai e la fel de inchis cum era.
Trebuie sa mi-l refac?
Sunt foarte nervoasa si simt ca innebunesc cand vad ca nu a iesit cum am vrut eu!
Tatuajul este pe coaste de sus pana jos.
Multumesc mult! Iertati-ma de categorie, va rog mult sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Buna! Esti inca in perioada de vindecare, in care trebuie sa ai o grija foarte mare de tatuajul tau. Cred ca ar fi trebuit sa primesti niste indicatii ceva mai detaliate de la salonul unde ti l-ai facut. Toata zona respectiva este momentan o rana care are nevoie de ingrijirea ta.
Pe langa faptul ca nu ai voie sa speli zona, trebuie sa iti mentii pielea in permanenta hidratata si sa schimbi folia cel putin o data pe zi. Ar trebui sa aplici un strat generos de Bepanthen (nu crema de galbenele, poate sa scoata pigmentul) o data la 3-4 ore. Evita sa porti o vreme haine stramte sau sa aplici presiune pe coaste. Desigur, fara solar sau sauna.
Trebuie sa lasi orice coaja care s-ar forma in pace. Daca incerci sa o dai tu la o parte risti sa indepartezi pigmentul si sa strici designul tatuajului.
Este normal ca in aceasta perioada pigmentul sa iti para mai sters pentru ca zona e inca foarte traumatizata. Abia peste o luna, doua iti vei putea da seama exact care e nuanta lui si care e nivelul la care ar trebui sa o mentii, ferindu-te de soare sau folosind crema cu factor maxim de protectie.
Mult succes si vindecare usoara!

| VoiceWithin explică (pentru Cat):

Abia astazi mi-am dat folia jos. Am avut grija de el cu foarte mare atentie la fiecare lucru.Nu m-am scarpinat, ma dadeam cu crema de 3 ori pe zi si schimbam folia. Nu am spalat zona si nici nu am tinut-o in aburi ca sa se intample ceva.Inca nu a prins coaja si de aia sunt foarte ingrijorata de culoarea lui. mi-se pare sters si nu vreau sa ramana asa.La primele zile era negru -negru, era perfect, asa mi-l doream.Acum nu stiu ce sa mai inteleg. dupa ce se face coaja si cade, se mai inchide putin la culoare?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce legatura are tatuajul cu Dragoste si sex?

| VoiceWithin explică (pentru anonim_4396):

Mi-am cerut scuze pentru categorie este o problema urgenta!

| Sexonfire a răspuns:

In primul rand este recomandat sa speli tatuajul de 2-3 ori pe zi cu apa si sapun, dupa care sa tamponezi zona cu servetele uscate, NU cu prosop care ar putea lasa scame. in al doilea rand, singura crema pentru asa ceva este bephanten..., iar culoarea isi va reveni happy

| eusebiu90 a răspuns:

Nu trebuie sa te dai cu nimic, trebuie sa astepti sa-ti cada coaja.

| VoiceWithin explică (pentru eusebiu90):

Nu a facut coaja inca, astazi mi-am dat folia jos. Vreau sa stiu daca se mai inchide putin la culoare dupa ce o sa cada acea coaja.

| eusebiu90 a răspuns (pentru VoiceWithin):

O sa se inchida dupa ce iti cade coaja, asta depinde si de tus

| ane_1907 a răspuns:

Unde ti ai facut tatuajul? si eu am unul dar nu ma m dat cu crema de galbenele doar cu bepanthen si a fost totul in regula.