| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU! Mama mea s-a supărat pe mine și mă înjură în toate felurile zice că sunt proastă că nu știu să fac nimic, etc. Am uitat să spun că mă înjură din cauză că am greșit la temă. Cred că sunt o problemă pe planeta asta crying Vă rog spuneți-mi ce pot să fac ca să nu mai fie supăratăsad

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| simonmaria a răspuns:

Bună,

Îmi dau seama cât de decepționant este să fii " încurajată " cu,, Ești proastă! ". Ca și părinte, una dintre atribuțiile tale este să discuți cu sufletul propriului tău copil. Să îl cunoști pe el și mijloacele prin care poate funcționa pe drumul progresului. Oricum, chiar de fiica ta prinde ambiție prin,, arta șutului în fund ", căutând a-i demonstra " ce copil rău pe fața pământului este "... Asta nu înseamnă că trebuie să o tochezi în moral pentru o prăpădită de notă. Pe bune. Un adult frustrat îndesat într-un loc de muncă bun este echivalentul lui 0 de cele mai multe ori pentru el însuși și nu doar.
Gândește-te că, poate, mama ta nu a ajuns la stadiul acesta. Și că modul în care ea își exprimă nemulțumirea ține de felul în care pur și simplu este personalitatea sa. Sunt lucruri ce țin și de structura ori educația fiecărui om. Motiv pentru care și suntem atât de,, feluriți " noi, oamenii, în reacții, iar unii copii par mai iubiți decât alții.
Nu te voi ruga să o înțelegi în tot ce ar repzenta ea. Dar te îndemn ca prin ceea ce ți-am spus, să știi de ce răspunde asemenea lucrurilor pe care le faci. Ci nu fiindcă ești,, o problemă pe planetă "!
Acum, ca să nu mai existe tensiuni între voi, măcar pe plan școlar... Haide să rezolvăm cu lacunele. Nu îmi dau seama în ce clasă ești, dar deduc categoric că ești mai micuță decât mine. Sunt olimpică la materii de uman, dar cochetez și cu celelalte. Te pot ajuta, gratis. Or, dacă preferi un ajutor real specializat, discută cu profesorii tăi. Când nu știi, întreabă fără teamă. Căci la final tot tu vei fi cea care are de pierdut. Un eventual,, De ce nu ai fost atentă? " e mai bun decât un,, Habar nu am cum se fac toate acestea. Și mai dau și examen din ele ". Iar dacă ambele variante cad pentru tine și există posibilitate - meditator. Mă doare să o spun, fiindcă dacă este nevoie de meditații, adesea profesorul de clasă este unul eșuat în cazul acesta.
Orice problemă are o soluție!
Iar între timp, subscriu răspunsului dat de aditimus:,, iartă-mă " poate ține victorios locul unui,, te iubesc " spus după o greșeală făcută, ce este mai mult sau mai mai puțin nevinovată!

Succes!

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Sa iti ceri iertare si sa te indrepti.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!