| alina_1192 a întrebat:

Imi poate explica cineva afirmatia: "De cele mai multe ori, S. F.-ul este un vis despre viitor; uneori el se implineste"? Va rog mult de tot...

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

S. F - ul este o plasmuire a imaginatiei. Noi ne imaginam mereu viitorul deci S. F -ul este visul nostru, este ce ne dorim noi si ce ne temem ca va fi.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Multe cărţi SF sunt scrise de adevăraţi vizionari dotaţi cu imaginaţie şi o intuiţie extraordinară asupra potenţialului tehnologiei astfel încât ideile lor devin într-o zi realitate-de exemplu Jules Verne care a "prezis" apariţia submarinului sau aselenizarea.Mulţi copii care au crescut citind cărţi SF sau uitându-se la filme SF au devenit mai târziu oameni de ştiinţă, au încercat şi au reuşit să pună în practică acele minuni ale tehnologiei, există multe obiecte uzuale inspirate din Star Trek, de exemplu telefoanele mobile cu clapetă. Mai multe invenţii de acest gen găseşti aici http://www.satelliteinternet.com/......e-fiction/

| andiflorescu a răspuns (pentru aqualuna):

Te iubesc! m-ai salvat laughing

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Citeste "Amintiri despre viitor " de Erich von Daniken, vei intelege multe.

| CatGirl a răspuns:

S. F-ul este ceva ce nu se poate intampla (cum ar fi minunile, intamplari periculoase). Multi oameni asteapta sa se intample in viitor. Poate atunci va fi o tehnologie mai avansata si o sa se produca minuni.Si el se inplineste cand nu te astepti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.pai se refera la lucruri care in prezent pot parea sf'uri(adica ireale) iar in viitoar acestea se pot invente.de exemplu pentru. oameni acum 200 de ani masiniile si avioanele erau sf'uri dar acum pentru. noi sunt ceva foarte normal...ne gandim ca teleportarea este un sf dar oamenii de stiinta lucreaza la asta si peste 100 de ani daca nu chiar mai putin o sa fie ceva f.real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am intalnit o chestie de genul; ce-si inchipuie un nebun doar generatiile viitoare vor duce la indeplinire. s-a demonstrat de-a lungul timpului ca, ce era de domeniul fantasticului, s-a adeverit pana la urma.dovada ca mintea si intuitia omului nu se inseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici eu