| Anonimul151 a întrebat:

În magazinele Kaufland există niște aparate de "schimbat monede" pui monedele acolo, iar după ce aparatul le numără primești un bon cu suma. Cu acel bon trebuie să mergi la biroul de informații de unde se primește un card cu acea suma de pe bon. Iar după poți face cumpărături pe acel card.

Întrebarea mea este, unde aș putea vedea de exemplu câți bani mai am pe el? Trebuie să cheltui acei bani de pe cardul acela intr-un anumit timp? Exemplu 1-2 luni? Sau termenul e 12 luni sau nelimitat?

6 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu stiam ca exista un aparat care schimba monede pe bonuri la Kaufland. Mie nu mi se pare rentabil decat pentru Kaufland, nu si pentru clienti. Adica tu le dai maruntisul tau si ei te obliga sa cheltui acei bani doar la ei.
Eu prefer atunci cand merg la Kaufland sa platesc la casele expres unde iti scanezi singur produsele si bagi banii in aparat. Asa ma scap eu de maruntis si mai adaug bancnote daca e cazul.

| Anonimul151 explică (pentru Lioana):

Există un astfel de aparat în toate magazinele Kaufland din toată România. Intr-un fel nu e rentabil, pentru că te obligă sa îl folosești în magazinele lor. Însă, e și bun pe de o parte. Mai ales dacă în momentul în care mergi la kaufland, nu ai cash... și nici cardul de la banca.

Și eu prefer să merg la casele express. Pana acum, am plătit și eu cash. Însă cum mi s-au adunat multe monede, am zis să încerc și aparatul acela. Neavând ce face cu ele ( cu monedele ). Casele express mi se par foarte utile. De câteva luni cum spuneam, doar la ele plătesc. Plus că timpul de așteptare e mult mai mic față de casele normale.

Cu cardul asta, avantajul la casele astea express dar și cele normale, e ca doar scanezi codul de pe spate și s-a făcut plata.

| Lioana a răspuns (pentru Anonimul151):

O fi simplu doar sa scanezi cardul. Dar ce faci daca aparatul iti spune "fonduri insuficiente"? Cum stii cati bani mai ai pe card ca sa-i poti cheltui? Si chiar daca stii, nu poti cheltui exact suma aceea. Tot mai ramane ceva. Se poate plati in completare cu cardul sau bancnote sau iti cere alta modalitate de plata de la 0?

| Anonimul151 explică (pentru Lioana):

Dacă aparatul arata fonduri insuficiente, adică dacă ai plătit peste suma de pe card, poți plăti diferența cash sau card. Deci tot există o modalitate. Modalitatea prin care arata suma rămasă pe acel card e pe bonul fiscal. Adică dacă plătești cu acel card, pe bon apare "Soldul rămas pe cardul cu nr... " este. Sau ceva de genul ăsta.

| M678 a răspuns:

Din păcate asta trebuie să ții tu minte. happy