| BeLyNdA a întrebat:

Am o problema.Eu am un par destul de bogat si ii piaptam des(in fiecare de zi de cel putin 5 ori)si am observat ca imi cad foarte multe fire de par.De spalat ma spal de doua ori pe saptamana. fiindca nu prea am timp(cu balsam)Ce sa fac sa nu imi mai cada parul?

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și cât de mult îți cade? Folosești șampoane de calitate? Faci uz de placa de îndreptat?
Dacă pierderea nu este mai mai de 60 și 80 de fire pe zi, nu este nicio problemă.
În situația în care numărul este mult mai mare consultă un dermatolog pentru a nu pierde timp, nervi și bani cu diferite produse de îngrijire a părului care să nu de-a niciun rezultat.
Pa, pa.

| Nick_1272 a răspuns:

Caderea parului este normala, pot sa cada pana la 100 de fire pe zi! depinde si de starea ta fiziologica, stres, ciclul sexual, anotimp, chiar si pieptanatul intens si agresiv poate dauna.
Incearca macar o data pe saptamana sa il dai cu balsam, si cat mai putin intins cu placa sau coafat. Urmareste si cum arata firele de par cazute:sunt cu radacina?(normal)sau sunt rupte (capete retezate=anormal), si daca e asa, va trebui sa consulti un medic! Oricum, parul are ciclul lui si mereu se reinoieste!