| fugi95 a întrebat:

Stiu ca o sa para o intrebare foarte ciudata. dar imi incerc norocul.
asa...eu am o mica problema...cand e luna plina eu nu pot sa ma culc decat pe la 4-5 dimineata, stiu ca pare o prostie(de fiecare data cand nu pot sa dorm ies pe balcon si vad luna plina), alta chestie si mai ciudata e ca in timpul acela de cateva ore imi vine sa construiesc ceva sau sa joc bascket sau fotbal(ceva ce implica consumul de energie(nu electrica)). si cestiea e ca nu sunt singurul in familie, nici mama nu poate sa doarma

3 răspunsuri:
| AnaÎşiSchimbăNumele a răspuns:

Si care e intrebarea? Multa lume are problema asta.

Uite:
In ceea ce priveste insomnia, nervozitatea, doctorul Puget a adus vorba de intensitatea electromagnetica a Lunii. Ea emite radiatii ale caror efecte seamana cu cele ale unui cuptor cu microunde. Cand Luna e plina, acestea sunt mai puternice si au mai multe efecte:

-un efect direct asupra sistemului nervos;
-un efect asupra hipotalamusului, care, odata dereglat, accentueaza starea de stres;
-un efect asupra melatoninei, hormonul secretat noaptea. Daca luna scade producerea lui, persoanele vor avea deficit de somn.

Ma rog, nu trebuie sa intelegi mare lucru din asta ca sa iti dai seama ca e dovedit stiintific ca luna plina afecteaza somnul.

| pedobear a răspuns:

Cred ca ai fost muscat de un varcolac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit, nu e e nimic aiurea si nu esti singura persoana care sufera de influenta astrului. Nu este inca nimic explicat stiintific, clar. Esti doar mai sensibil la astfel de schimbari, la fel ca si persoanele meteosensibile.