| Lauragd a întrebat:

Voi credeti ca viata este frumoasa? [eu una chiar deloc]

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ia sa-ti raspunda cineva care are zilele numarate (bolnav de o boala fatala), sau cineva care este in carut cu rotile, sau. Nu mai zic! Tu...esti sanatoasa, probabil ca ai tot ce-ti doresti, ai o familie, ai un viitor si ...pentru ca ai o mica dezamagire sau neimplinire.gata,viata nu mai este frumoasa! TU trebuie sa-ti faci viata frumoasa! Este un proverb:"Asa cum iti asterni, asa dormi." Adica exista o consecinta directa a faptelor noastre asupra viitorului propriu.
Raspunde-mi, de ce crezi tu ca viata nu este frumoasa?

| Lauragd explică (pentru Elianna):

Pentru Elianna: Fericirea nu inseamna doar sa ai familie, sanatate si un viitor.Bineinteles, ele conteaza.Dar eu nu cred ca fericirea depinde doar de mine.Depinde si de cei din jurul meu.Mie sincer, nu-mi place lumea in care traiesc.Stiu ca e aceeasi pe care o au si altii poate dar pe mine ma afecteaza mai mult decat pe ei.Nu cred ca viata e frumoasa pentru ca: nu-mi place lumea pe care o vad zi de zi pe strada, lumea nepasatoare, care te priveste de sus si nu de la egal.Nimanui nu-i pasa cu adevarat de tine, toata lumea e egoista mai mult sau mai putin(si eu chiar), te critica fara sa te cunoasca, celor de la putere nu le pasa ca oamenii din tara mor de foame, ca elevii buni nu sunt incurajati in niciun fel sau ca adevaratele valori sunt inexistente pe la noi.N-am zis ca viata mea e nefericita, ci viata in general; sau poate tu treci nepasatoare prin viata si atunci poti fi fericita foarte usor.Dar nu si eu.Toti oamenii, cand sunt intrebati daca viata e frumoasa se gandesc imediat la cei care mai au cateva zile de trait.Ce legatura are asta cu fericirea? Si pun pariu ca atunci cand ai citit intrebarea te gandeai ca sunt una de 14 ani, deprimata din cauza unui nimic.Ca sa stii, am 16 ani si stiu destule ca sa-mi sustin parerea ca viata nu va fi niciodata frumoasa in tara asta... poate in alta parte o fi, bineinteles, fericire materiala ca cea spirituala o gaseste fiecare daca o gaseste sau daca exista cu adevarat...Inca mai crezi ca viata e frumoasa?

| Elianna a răspuns (pentru Lauragd):

Da,cred ca este minunata. Am sa-ti argumentez pe privat de ce.

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Viata suge.

| itscloudyoutside a răspuns:

Depinde. Un copil abandonat de mama care isi petrece viata prin orfelinate si asa mai departe nu poate spune ca are o viata frumoasa, dar un om care are un servici prin strainatate, castiga bine si are o familie fericita se poate numi un om implinit si pentru el viata e frumoasa. Ma rog, mai sunt si cei care traiesc bine dar sufera din cine stie ce tampenii (gen ca s-au despartit de iubita sau de-astea), dar trebuie sa privim totusi partea buna a lucrurilor, oricat de greu ar fi. Orice ni se intampla trebuie sa trecem cumva peste. Dupa suferinta (aproape) mereu vine ceva mai bun. happy Eu, personal, cred ca viata este frumoasa. Trebuie doar sa o privesti ca fiind frumoasa, sa nu te uiti doar la jumatatea goala a paharului.

| venusdoom a răspuns:

Este frumoasa atunci cand stii sa o traiesti. multi nu apreciaza ceva decat atunci cand pierd (stiu ca e un cliseu,dar e adevarat.)
Un om ca sa fie fericit are nevoie de iubire, sa stie ca e iubit si sa i se dea sansa sa iubeasca.
(cand zic iubire nu ma refer la cea materiala:d, de exemplu la o persoana care e fericita ca a primit un telfon nou sau ceva de genu., - adevaratele cadouri sunt cele care se dau din tot sufletul, atunci stii ca o parte din persoana care ti l a dat va fi mereu cu tinebig grin)