| Radandam a întrebat:

Am niște simptome usoare(deocamdată) de răceală.
Am zis sa iau Paracetamol+Vitamina C+Strepsils+picături pentru nas. În caz ca am coronavirus, pastilele mi le ar fi dat și dacă făceam testul și ieșeam pozitiv și ma trimetea acasă, asa ca stau în casa și le iau pe astea. Voi ce părere aveți?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ai ceva probleme cu ipohondria asa ca nu iti da tu diagnostice singurel. Consulta un medic. Acum cateva ore te plângeai de dureri de inima si ca nu puteai respira.

| Radandam explică (pentru suntserios):

Aveam o presiune în zona inimii dar ușoară, și respiram dar mai greu. Oricum nu consult nimic, pastilele astea sunt recomandate de toți

| sierra1 a răspuns:

Medicație corecta dom' doctor!

| anonimg a răspuns:

În caz de coronavirus ți-ar fi prescris și niște antibiotice și paracetamol (asta numai în urma testului de covid, și dacă ai fi ieșit pozitiv).
Dacă rămâi fără gust și fără miros atunci trebuie să contactezi medicul de familie, și așa mai departe. Pentru că antibioticul ajută organismul să scape de intruși mai repede.
Cu antibiotice (dacă ai covid) te vindeci in 1-2 săptămâni sau chiar mai puțin; dar fără antibiotice te vindeci în 1-2 luni. Și dacă rămâi fără gust și fără miros, nu poți să stai așa atâta timp și să nu iei antibiotice ca să te faci bine mai repede.
Testul este gratuit dacă ți-l fac cei de la 112.

| Radandam explică (pentru anonimg):

Am miros și gust deocamdată, n am mari simptome și ma simt ok, nu ma duc acum sa fac testul, iau deocamdată chestiile astea și dacă mi se înrăutățește situația o sa fac și testul, oricum am 19 ani si din ce știu n am probleme de sănătate, pentru ca ma controlam des, deci pot trece peste virusul asta dacă l as avea, cred eu...

| Irinelp a răspuns:

Ar trebui să vezi un medic nu să ei medicamente după bunul plac, dacă amesteci unele medicamente riști să te îmbolnăvești de coronavirus.

| ReZiSTorr a răspuns:

Vitamina c si strepsils nu e suficient.Iti trebuie antibiotic

| Alexia1208 a răspuns:

Bună! Da, aceste pastile ti le dădeau dacă ieșeai pozitiv. Totuși eu zic sa îți faci testul. Ce ti se pare acum o simpla răceală se poate agrava. Gândește-te bine dacă ai luat contact cu cineva pozitiv. Dacă ești pozitiv, s-ar putea sa mai schimbe ei ceva la schema de tratament. Multă sănătate!

| Radandam explică (pentru Alexia1208):

De ce sa risc sa ma duc la spital acum? Dacă vad ca nu o sa ma simt bine atunci ma duc. Dacă toți ne am duce sa facem testul ca avem vreun simptom sau o simpla răceală s ar face câte 300 de mii de teste la zi.

| Alexia1208 a răspuns (pentru Radandam):

Nu trebuie sa mergi la spital. Suni la DSP, spui ca ai simptome iar ei îți trimit o ambulanță la tine acasă