| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Ce părere aveți de toată treaba asta cu închiderea școlilor, magazinelor și discriminarea celor nevaccinați? Mie mi se pare că toate țările se joacă lângă un vulcan care este pe cale să erupă, toți se vor arde și vor suferi, trebuie făcute cu calm și delicatețe aceste lucruri. Sincer nu sunt vaccinat, nu mă vaccinez pentru că nu vreau, nu am nevoie, am o imunitate bună, dacă se întâmplă să răcesc o dată pe an și atunci când se întâmplă iau de la altcineva, nu răcesc așa din cauza mea sau a altor factori climatici. Mi se pare o tâmpenie să îngrădești libertatea unui om prin mijloace oarecum legale, nu se face, fiecare face ce vrea. Eu oricum sunt adeptul ca cel mai puternic rămâne în picioare, nu știu dacă știți acea poveste din China cu acele insecte cu otravă, se pun insectele într-o urnă/vas iar cea care rezistă până la final este omorâtă și din ea se face otrava. Subiectul ăsta cu virusul deja a devenit destul de stresant pentru mine, unii cred că este adevărat, alții cred că e la vrăjeală. Cel mai bine zic eu este să fii neutru, nici cu ăia, nici cu ceilalți. Dar acum pe bune, cred că ne-am dereglat toți psihic, am luat-o într-o oarecare măsură razna. Să n-ai voie din nou să te duci când vrei la magazin, să ai limită de timp în care poți ieși afară, să ai școala/liceul închis mi se pare aiurea, nu cred că mai suportă nimeni așa ceva. Mă uit la mine care sunt destul de stresat din cauza acestor lucruri, simt câteodată că o iau razna, nu mai am răbdare, stare psihică atârnă de un fir de ață, noroc de faptul că conștientizez aceste lucruri și mă mai pot controla că altfel ar fi fost haos. Ce părere aveți? Ps: Îmi cer iertare pentru exprimare, este târziu, sunt obosit și cred că se explică

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti ingradeste nimeni nimic si nici discriminare nu este, fiindca ai puterea sa iei ce decizie vrei si sa faci cum doresti, daca nu vrei sa indelinesti 1 singura CONDITIE, pe care ei o aplica in anumite situatii.
De exemplu: se va intra in restaurant numai daca esti vaccint, asa cum Italia are deja implementata aceasta regula.
Dar totodata poti manaca numai acasa, ca nu-i nici o problema daca nu vrei sa te vaccinezi.

| Violleta2022 a răspuns:

"Valul al patrulea al pandemiei pare să fie tot mai agresiv. Numărul de cazuri noi zilnice a depășit 7.000, iar estimările făcute de specialiști arată că România va avea până la finalul lunii octombrie 15.000 de îmbolnăviri în fiecare zi.

Dintre cei bolnavi, 90% sunt nevaccinați, pentru ei avem emoții. Pentru cei aproximativ 10% care sunt vaccinați avem speranțe", a precizat medicul. "

https://www.digi24.ro/......se-1678371

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand o sa incetati sa mai fiti imbecili cu discriminarea?
Nu discrimineaza nimeni pe nimeni.
Atat timp cat ai certificat verde face ce face si unul vaccinat. Doar ca prostia costa si o platesti din buzunar. Dar pe urma ai aceleasi drepturi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

@Lioana de mai jos, care desigur ca ma ignora: Hai, lumineaza-ne! Ne-au bagat cipuri 5G sau nu? O sa inceapa sa ne creasca coarne in frunte? De fapt virusul nu exista iar toti medicii care lucreaza zile intregi fara pauza in cercetare sau tratamentul pacientilor Covid au picat de prosti, nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu vezi doar efecte secundare, nu admiți criza sanitară. Pentru nevaccinatii care își vor viața de dinainte, ar trebui să se închidă spitalele.
Partea bună din toată treaba asta, este că majoritatea victimelor sunt încuiați anti-vaccin, anti civilizație, medici, anti șters la chur, etc.
Deci vom avea o planetă mai curată.
Partea proasta e ca mai mor și bolnavi cronici din cauza covidului, mai ales din cauza ca spitalele nu prea se mai pot ocupa de altceva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Foarte frumos, inca unul care nu e in stare sa faca diferenta intre virus si bacterie dar are pareri bine fundamentate despre ce ar trebui sa se intimple acum. Uite aici o mostra - "Sincer nu sunt vaccinat, nu mă vaccinez pentru că nu vreau, nu am nevoie, am o imunitate bună, dacă se întâmplă să răcesc o dată pe an și atunci când se întâmplă iau de la altcineva, nu răcesc așa din cauza mea sau a altor factori climatici." - nu racesti "din cauza ta" si nici a unor "factori climatici" ci din cauza a ceea ce iti intra din mediul ambiant. Virusi, bacterii, ciuperci - toate astea iti afecteaza imunitatea intr-un mod sau altul. Covidachele duce la o reactie exagerata a sistemului imunitar la multi pacienti, asa ca se prea poate ca sa nu te ajute intr-un mod deosebit faptul ca te crezi tu Superman. Au fost cazuri de oameni cu zero comorbiditati care au dat coltul - vezi seful ala de pe la trupele speciale din Spania, printre altii - si au fost si alte cazuri de genul. "Să n-ai voie din nou să te duci când vrei la magazin, să ai limită de timp în care poți ieși afară, să ai școala/liceul închis mi se pare aiurea, nu cred că mai suportă nimeni așa ceva." - serios? Data trecuta crezi ca s-a respectat? Atita vreme cit se respecta la misto masurile, o sa o tot lalaim asa mult si bine. Nu poti fi neutru aici - da, e cert ca autoritatile HABAR NU AU ce fac, si mai ales NU AU OO SA FACA CEEA CE TREBUIE CU ADEVARAT! In rest, mai ai o timpenie pe care trebuie sa o comentez - "Mi se pare o tâmpenie să îngrădești libertatea unui om prin mijloace oarecum legale, nu se face, fiecare face ce vrea." - ti se pare? Du-te tovarase in jungla atunci! Pina una-alta, vrem-nu vrem, se cheama ca traim intr-o societate care are niste reguli. Nu iti plac regulile, zbate-te pentru a fi schimbate sau du-te in alta parte.

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Democra%C8%9Bie suntem în democrație, suntem în junglă. In comunism eram în Țarc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Vointa poporului, povesti. Poporul asta demonstreaza din ce in ce mai des cit de cretin e.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu ce incalzeste pe careva sa dea cu economia in gard? Hai, justifica asta. Tu mergi pe teoria aia stupida crunt conform careia niste forte oculte care au resurse practic nelimitate se complica cu prostia asta cu pandemia ca sa... ce? Sa restringa libertati? Si cu ce ii ajuta pe ei chestia asta? Ti se parea tie ca au facut vreodata romanii prea mult cu libertatea lor, in afara de a isi bate joc de ea?

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mă, rog... este un subiect lung și cu politica asta și elitele care conduc lumea. In orice caz, secrete sunt.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trăiești într-o societate, așa că nu faci ce vrei laughing. Ai reguli și legi de respectat până și în pădure.

| PainTech a răspuns:

"Să n-ai voie din nou să te duci când vrei la magazin, să ai limită de timp în care poți ieși afară, să ai școala/liceul închis mi se pare aiurea, nu cred că mai suportă nimeni așa ceva. "

Ai dreptate. De asta ar trebui sa facem tot ce putem ca sa oprim (sau cel puțin sa încetinim pandemia). Daca se ajunge la pragul in care spitalele se umplu iar de infectati iar sectiile de ATI sunt pline atunci cu siguranță o sa avem iar un lockdown complet. Pe langa faptul ca mor infectații mor si alte persoane care nu pot fi tratate pentru ca spitalele sunt pline de infectati. O situație ca asta nu poate sa fie acceptată de absolut niciun stat. Lockdown-ul complet e una din metodele cele mai eficiente de a incetini evoluția pandemiei. Guvernul marii britanii a hotărât la început ca nu o sa aiba loc astfel de masuri ca mai apoi sa fie fortat sa instituie lockdown de urgență cand situatia medicala a scăpat de sub control.

Poate ca majoritatea am face cu siguranță față la virus dar mai sunt printre noi si persoane mai vulnerabile. Imunitatea de grup e una dintre modalitățile prin care ii protejam pe cei mai vulnerabili.

Poate ca statul nu a procedat corect cu mediatizarea atat de intensa si recompensarea persoanelor vaccinate. Poate ca au luat multe decizii aiurea. Poate multe lucruri au fost facute prost.

Dar mentalitatea "fiecare face ce vrea" nu prea merge într-o societate.
Poate mie imi place sa merg cu 120 prin localitate. Poate sunt convins ca eu nu patesc nimic pentru ca sunt sofer experimentat. Dar asta nu motiveaza faptul că pun un risc suplimentar atat mie cat si celorlalte persoane.

Nici mie nu imi place situația curentă. Dar alte soluții nu prea avem...

| Furnicuta000 a răspuns:

Mi se pare discriminare. Si cei vaccinati pot lua virusul si il pot transmite mai departe. Daca esti vaccinat nu inseamna ca esti imun, doar ca faci o forma mai usoara.
Puteau pur si simplu la restaurante sa ceara vaccin SAU test covid facut in ultimele ore, zile etc
Cat despre scoala, am vazut cum se face facultate online. Hai sa zicem ca ASE, Limbi straine etc poti face foarte lejer dar mi se pare inconstienta sa pui oamenii sa faca facultatea de medicina online. Pai ce invata ei? Sau poate ca unii invata dar sunt foarte multi care fenteaza sistemul si dupa 6 ani se trezesc cu diploma iar ei nu stiu nimic

| Legion7X a răspuns:

Efectul infectarii Este același de la vacinat la vaccinat doar că ei zic că fac o formă mai ușoară. Marginalizarea vaccinați vs nevaccinații este aiurea. Dacă la restaurante, concerte, botezuri au voie doar vaccinați, asta ce înseamnă că, virusul nu mai poate intra prin gură de la om la om aproape? laughing mai degrabă, certificatul verde este doar pentru reguli, impus de UE. nu neapărat din cauza covidului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Nu stiu cum ti se pare tie, dar "doar că ei zic că fac o formă mai ușoară" e diferenta de la viata la moarte si nu e vorba de ce zic "unii" - cunoastem clar ca oamenii politici de la noi sunt niste cretini - insa ai o gramada de statistici medicale din mai multe tari in sensul asta, ia si studiaza. Sau mai recent si TOTI medicii mint, dar tanti Vasilica de la trei stie ea mai bine?
"Dacă la restaurante, concerte, botezuri au voie doar vaccinați, asta ce înseamnă că, virusul nu mai poate intra prin gură de la om la om aproape?" Nu, nu e asa. Cu certificatul ai acces moca si mai facil. Altfel, merge cu testele alea nenorocite care mai sunt si pe bani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa vezi ca nu a innebunit toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Crezi că dacă nu existau aceste restricții se mai vaccina cineva pur voluntar?

Oamenii nu se vaccinează neaparat din cauza fricii de coronavirus ci mai de grabă din cauză fricii de îngrădire a libertăților impuse de restricții!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata treaba asta cu virusul e o mare farsa mondiala. Scapa cine poate.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Farsa?
Aia de stau cu tuburi in gat pe la ATI sunt actori de comedie sau cum?
Aaaa, da stai, ca esti locuitor al spatiului danubiano pontic. Nu te prosteste pe tine elita mondiala. Tu esti peste ei. Tu nu te vaccinezi, nu conteaza ca te ca.ci in curte si traiesti intr-o tara cu 40% analfabeti functionali. Tu stii adevarul mai bine. Ce stiu nemtii si francezii care traiesti de 1000 de ori mai bine ca romanii.

| Fashionista10 a răspuns:

Eu cred ca cei care impun vaccinarea obligatorie sunt IDIOȚI!
Vaccinul nu te scapă de virus!
Dar oamenii NU înteleg! Ce sa faci, lumea e plină de prosti!

| suntserios a răspuns (pentru Fashionista10):

NU.
Romanii NU inteleg rolul vaccinului.
Restul oamenilor inteleg rolul vaccinului.
Pentru ca suntem o natie de analfabetii functionali.
Restul tarilor civilizate inteleg rolul vaccinului pentru ca sunt oameni mai educati. De aia Romania are rata de vaccinare de 30% iar tarile dezvoltate de 70%.

| AlexAL275 explică (pentru suntserios):

Prea mult tam tam pe acest vaccin, cine vrea îl face, cine nu vrea pa și gata. Eu mă încred doar în propriul corp, restul sunt povești de adormit copiii. Corpul se adaptează la orice condiții, poate face față oricui și atât timp cât cred asta n-am nevoie de nimic. Mai sunt deștepții ăia care după o răceală bagă un pumn de pastile aproape, se duce imunitatea, îți faci corpul varza cu atâtea medicamente. Când aud pe unul că cică " Vaccinează-te!" sau " Nu te vaccina " mă apucă capul, roiește la prostie în jurul acestor categori de persoane de-mi provoacă scârbă. Fiecare face ce vrea și punct. Suntem liberi să alegem ce credem noi de cuviință, nu trebuie să fim sfătuiți dacă nu cerem asta. Cât despre vaccin din punctul meu de vedere e apă de ploaie, n-ai imunitate, ești mort, bineînțeles mă pot înșela, nu exclud posibilitatea asta, dar având în vedere că majoritatea au făcut vaccinul și au luat contact cu virusul din nou nu mi se pare cine știe ce. Atât cât ai corpul și mintea sănătoasă nu-ți mai trebuie nimic. Deci, ca să fie înțeles, nu sunt nici vaccin, nici contra, mai bine decât să fiu printre categoria aceea de "deștepți" care crede că este bine sau nu, mai bine rămân neutru, atât timp cât nu se vor încălca drepturile omului sunt în regulă.

| suntserios a răspuns (pentru AlexAL275):

Daca trăiai in varfu muntelui singur era fix treaba ta. Cand traiesti intr-o societatea faptul ca participi activ la transmiterea unui virus si la intretinerea unei pandemii... Surpriza, nu mai e doar treaba ta daca te vaccinezi sau nu. Dar asta e prea greu de priceput pentru unii.

| Anemius34 a răspuns:

Așai

| Anemius34 a răspuns:

Eu propun să se facă un protest

| Rowi76 a răspuns:

Este o discriminare care se aplica si in cazul copiilor, deoarece nu toti sunt si se vor vaccina.
Mie mi se pare ca parlamentarii doar profit de acest fapt pentru a tine oamenii in case.

| suntserios a răspuns (pentru Rowi76):

Ca fix asta vrea un parlamentar, sa blocheze economia. Economia aia din care ei traiesc și fura.