| Jany123Jane a întrebat:

Bună, TPU! V-ați vaccinat?
Mie una mi-e cam teamă să mă vaccinez, că am mai auzit că unii oameni au murit.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
47 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o problema, nu te vaccina, dar daca vrei sa mergi la facultate, saptamanal trebuie sa faci test de covid, pe care-l platesti din buzunar.
Este noua chichita cu care a venit Minsiterul Sanatatii.
Apropo, vaccinul este gratis!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te vaccina daca ti e frica...
eu am auzit ca au fost enorm de multi oameni omorati de covid. dar 10 cazuri de deces asociate cu vaccinul din cateva sute de milioane de vaccinati e mai dramatic decat 4 milioane de decese provocate de covid nu?

| mihai69 a răspuns:

Mult mai mulți au murit pentru că NU erau vaccinați. Și și mai mulți abia au scăpat cu viață, după zile-n șir de spitalizare la terapie intensivă, cu tuburi și perfuzii înfipte în ei. Asta nu te sperie?

| Frank51 a răspuns:

Da.
Nu este obligatoriu, rămâi nevaccinată.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pe acelasi principiu, ai putea sa nu mai risti sa mananci vreodata, ca poate te ineci si mori.

| Jany123Jane explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Fara mancare mor, dar fara vaccin, nu!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Jany123Jane):

Ok, sa nici nu mergi cu masina/avionul. Cine stie, exista acolo o sansa de 1 la 1 milion sa se intample ceva nasol.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman a răspuns:

O sa îți spun adevărul și te rog sa nu îl ignori, e pentru binele tău și a familiei tale.
Virusul indian o ajuns în România (forma delta) deja au decedat persoane tinere de la aceasta forma, nu asa tinere ca și tine dar tinere ca și mine (28 de ani)
Tu probabil o sa supraviețuiești, dar mama ta sau tatăl tău vor avea puține sanse. Vrei sa îți pierzi ambii părinți sau pe unul dintre cei doi? Zi, vrei sa ramai orfana? Aceasta forma este agresiva rău de tot, și dacă doamne ferește tu vei fi asimptomatica fiind un copil, tot le vei transmite părințiilor tai și ii vei nenoroci pe viata fiindcă dacă vor scăpa tot vor rămâne cu sechele.
O sa vina apocalipsa pe pământ tine minte acest răspuns! Valul 4 o sa facă ravagii cu aceasta forma, e de speriat ai grija nu te juca viata părințiilor tai.
Dacă îți iubești părinții fă-ți vaccnul, toți sa vi-l faceți ai înțeles? Dacă părinții tăi nu o sa moara de la vaccin vor muri ca nu și l-a făcut, nu azi, nu mâine, dar în câțiva ani se va întâmpla! Virusul a deveni tot mai agresiv din păcate și e de neoprit.
Nu o sa mori dacă nu au probleme grave cu inima.
Și ei sa își facă vaccin la recomandarea medicului de familie fiindcă medicul le știe istoricul (afecțiunile, totul)
Medicul e posibil sa cunoască la ce riscuri s-ar supune dacă se vaccinează cunoscându-le afecțiunile problemele de sănătate.

Oricum o dai, de ceea ce ți teama nu o sa scapi!
Și e și selecția naturala, scăpa cine are noroc!
Fă-ți vaccinul, nu fugi de el dacă ții la părinții tăi. Vad ca te pui pe tine pe primul loc, da pe părinții tăi nu!
Vor muri tot mai mulți tineri de la covid, forma delta va semana teroare în toamna la nivel mondial, nu ma contrazice, vorbim în toamna, sau prin iarna ok? Dacă am aberat și nu o sa se întâmple asa ceva o sa ma poți înjura atunci, dar o sa vezi ca lucrurile vor degenera.

| DonEduardo a răspuns:

Eu nu ma vaccinez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea m-am vaccinat.
Daca o fi sa mor prefer virusul nu vaccinul.

| christall a răspuns:

Eu am citit chiar astazi ca au murit persoane nevaccinate infectate cu noul virus.

| Invictusman a răspuns (pentru christall):

Exact! Uite mi-ai confirmat! O sa va treziți toți cu părinții morți dacă nu va vaccinsti toți! Vaccinul nu te ferește de infecție, tot o contactezi dar dezvolți o forma mai ușoară nu asa de agresiva încât sa te omoare!
Am avut eu covid, și era sa dau coltul și am 28 de ani. Mama mea o murit de covid.
O vecina o murit de covid în câteva zile! Taică-meu vitreg nici pe naiba nu o avut, a fost asimptomatic, eu nu m-am putut 6-7 zile din pat și vomitam pe unde apucam, de abia respiram! Eu i-am spus ei cum sta treaba cu consecințele, degeaba va supraviețui ea dacă ii vor muri părinții! O va afecta toată viata!

| Gligore2000 a răspuns (pentru Invictusman):

Asa o fi pe la voi.
Eu nu stiu pe nimeni care a murit de covid si pe aici am avut cu totii.
Bunicii de 83 si 78 de ani s-au pus primii pe picioare.

| EcceHomo a răspuns:

Off, cu o moarte toți suntem datori. happy

| Gligore2000 a răspuns (pentru EcceHomo):

Sunt de acord cu tine.
Ca intotdeauna.
happy

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Nu și nu o să o fac niciodată. Funda? big grin

| Gligore2000 a răspuns:

Inventatorul tehnologiei ARNm dr Robert Malone a atras atentia asupra riscurilor.Nimeni nu-l asculta, ba chiar a fost cenzurat.
https://www.capital.ro/......-arnm.html

| Jany123Jane explică (pentru Gligore2000):

Am auzit de cazul unui baiat din Bacau, de 18 ani, care a murit pe 9 iunie dupa doua zile de la rapel.
Era perfect sanatos, dar a facut infarct. Doctorii au spus ca proteina Spike din vaccin i-a produs decesul.

| Gligore2000 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Multi s-au vaccinat ca sa plece in concediu, altii pentru o portie de mici.

| Jany123Jane explică (pentru Gligore2000):

Noua ne cere la facultate. Aia e problema.

Răspuns utilizator avertizat
| Jany123Jane explică (pentru SevenScents):

Cred ca universitatea. Ma rog, inca nu se stie daca cere asta, dar din ce ne-au spus profesorii, asta reiese.

| existential a răspuns (pentru Jany123Jane):

Nu stiu daca e legal sa va oblige sa va vaccinati. Adica ceva de genul: te vaccinezi sau te exmatriculez.
Profesorii ar trebui sa aiba mare grija ce informatii raspandesc la cursuri.
Sa va sfatuiasca sa va vaccinati, da, aici nu e o problema.
Poate va adresati catre un consiliu al studentilor si vorbiti cu un avocat, ca sa luati masuri eventual.

| hacktek a răspuns:

Ia terminati-o cu stirile false! Informatiile trebuie sa vina de la surse oficiale, credibile! Watch & Enjoy:
https://www.youtube.com/watch?v=H4hKoGrbh5Q
si
https://www.youtube.com/watch?v=zl-xA4aTZzY

| mihai69 a răspuns (pentru hacktek):

Ca să vezi... Cam aia ziceam și eu, doar cu alte cuvinte. De ce ar fi "știri false"?!?

| hacktek a răspuns (pentru mihai69):

Ceea ce tie ti-a fost greu sa observi este faptul ca mesajul meu a fost ironic. Daca pentru tine Gheorghita si Citu mai sunt persoane credibile, este explicabil.
Libertatea de exprimare vine la pachet cu eticheta de "stiri false", stimate domn!

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Da Gheorghita si Citu sunt persoane publice care reprezinta niste institutii oficiale alea unui stat, iar unul din ei are si studiile necesare sa ofere informatii medicale.

pana la proba contrarie ei sunt stirile oficiale si corecte iar tu esti mizeria de fake news de pe net.

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Sunt multe "probe contrarii", stimabile, spre exemplu domnul Gheorghiță anunța că "vaccinul" este "sigur", în ciuda faptului că declanșează miocardită ce poate duce (si chiar a dus) la deces.
Faptul ca tu ignori aceste date si le numesti "fake news" este de înțeles... ce mă miră e că te aprinzi așa rău pe cineva cu altă părere încât recurgi la atacuri la persoană.
În loc să accepți realitatea jignești aiurea. Se pare că nickname-ul pe care ți l-ai ales nu are nici o legătură cu adevăratul tău caracter.

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Gheorghiță a zis in mai multe interviuri mai ales atunci cand era problema cu Aztra Zeneca ca EXISTA reactii adverse dar beneficiile vaccinului sunt multe peste dezavantajele reactiilor adverse. Si este o opinie medicala.

Imi place ca totusi ca opinia ta nemedicala are o problema cu faptul ca rata de vindecare la covid e de 95%, chiar tu ai scris printr un comentariu, dar ai o problema cu o reactie adversa care a aparut de 275 cazuri din 5 miloane... adica 0.005 % doar pentru ca suna mai dramatic sa zici ca exista o reactie adversa ca sa ai tu dreptate... ia zi stimabile cine e cu seriozitatea si cine nu?

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

E vorba de deces, totusi, oricat ar fi de mic procentajul.
Un principiu enuntat in Juramantul lui Hipocrate zice: "primum non nocere" (cauta pe net si vezi ce inseamna). Gheorghita ar fi facut mai bine sa trateze oamenii bolnavi, nu sa inoculeze seruri experimentale in populatie sanatoasa, comportandu-se ca si un agent de vanzari. Si cand spun ser experimental ma refer la faptul ca producatorul nu isi asuma raspunderea pentru eventualele efecte adverse ale serului, cum ar trebui sa faca la un vaccin "sigur".

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Exact...

rata de deces provocat de covid si complicatiile date de e de 2.19% la ce e raportat oficial...

poti demostra ca rata de deces provocata de vaccinare si complicatiile date de vaccinare e mai mare de atat in conditiile in care rata de reactii adverse grave e de 0.005 %?

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Dupa cum bine observa un alt membru TPU, rastalmacesti cuvntele si atragi discutia spre alte directii. Nu am de demonstrat nimic, ci tu ar trebui sa raspunzi de ce se alege o varianta care poate face rau unor persoane sanatoase, indiferent de procentaj, in detrimentul unui tratament apliat persoanelor cu adevarat bolnave, incalcandu-se astfel un principiu medical fundamental, si anume "primum non nocere";
Discutia despre "seriozitatea" ta era drept urmare a jignirilor aduse de tine la adresa celor care au alta parere decat cea oficiala, inclusiv la adresa mea.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru hacktek):

Oare si ce ai zis acum e ironic? acum sunt confuz si nu stiu ce e realitate si ce nu.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

M-am referit la comentariul asta: "Ceea ce tie ti-a fost greu sa observi este faptul ca mesajul meu a fost ironic. Daca pentru tine Gheorghita si Citu mai sunt persoane credibile, este explicabil.
Libertatea de exprimare vine la pachet cu eticheta de "stiri false", stimate domn!"
la notificari nu cred ca ti arata la care dintre ele m-am referit, zic sa ti arat sa intelegi ca glumesc si sa nu intelegi alt cv.

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Daca nu stiai nu exista un tratament eficient pentru covid... Asa ca pana atunci vaccinul e soluția de preventie care inca odata are efecte secundare mult mai scazute decat efectele si urmarile bolii in sine. Vaccinul inseamna preventie, adica fix principiul ala de il tot scrii tu pe aici. Previno ca sa nu fie nevoie sa tratezi pentru ca repet, efectele nocive ale vaccinului sunt mult sunt cele alea virusul.

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Bineînțeles că există. Sunt medici care trateaza cu rată de succes 100% această maladie, dar OMS nu vrea să valideze aceste scheme de tratament, deoarece au de "împins" milioane de doze de ser experimental.

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Normal ca stii tu ca exista... Normal ca ai tu informații despre o conspirație. Nici nu ma asteptam altfel.

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Ai fi știut și tu dacă ai mai fi avutr și alte surse de informare...
https://www.elfinanciero.com.mx/......-covid-19/
Și la noi în țară:
https://www.lifesitenews.com/......d-patients

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Lool, trebuia sa ma astept sa imi zici ceva de Flavia Groșan. Nu stiu cum de nu am vazut-o venind. Amuzant.

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Amuzant sau nu, se cheamă realitate.
Welcome to the real world!winking

| hacktek a răspuns:

În fața dovezilor de netăgăduit, OMS a îngăimat un comunicat, prin care ține să ne liniștească și să ne explice că "beneficiile", "avantajele", sunt mult mai multe decât riscurile.
- -
https://www.capital.ro/......-doze.html

Avantajele? Mănânci un mititel, bei o bericică la un festival, te duci la serbarea de sfârșit de an, și. peste șase luni, un alt rapelaș. Abonament la Pfizer... Și era să uit: Dacă nu se revine la așa-zisa normalitate, și masca rămâne pe figură, e din pricina mizerabililor care nu au dorit avantajele si beneficiile serului eficient și sigur...

| alexandradlr a răspuns:

Nu știu ce să zic mie una mi se pare ca a fost developat prea repede dar oricum nu e grabă ca nu mai avem asa multe cazuri.

| Jany123Jane explică:

Asa ne-a spus inainte sa luam vacanta.

| Gligore2000 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Pot sa zica ce vor, legea zice altceva.

| Jany123Jane explică (pentru Jany123Jane):

Si ce sa vad pe site ul ala?