| Jany123Jane a întrebat:

Bună, TPU! V-ați vaccinat?
Mie una mi-e cam teamă să mă vaccinez, că am mai auzit că unii oameni au murit.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
47 răspunsuri:
| Gligore2000 a răspuns:

Inventatorul tehnologiei ARNm dr Robert Malone a atras atentia asupra riscurilor.Nimeni nu-l asculta, ba chiar a fost cenzurat.
https://www.capital.ro/......-arnm.html

| Jany123Jane explică (pentru Gligore2000):

Am auzit de cazul unui baiat din Bacau, de 18 ani, care a murit pe 9 iunie dupa doua zile de la rapel.
Era perfect sanatos, dar a facut infarct. Doctorii au spus ca proteina Spike din vaccin i-a produs decesul.

| Frank51 a răspuns:

Da.
Nu este obligatoriu, rămâi nevaccinată.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Nu și nu o să o fac niciodată. Funda? big grin

| Gligore2000 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Multi s-au vaccinat ca sa plece in concediu, altii pentru o portie de mici.

| Jany123Jane explică (pentru Gligore2000):

Noua ne cere la facultate. Aia e problema.

| Jany123Jane explică:

Asa ne-a spus inainte sa luam vacanta.

| Gligore2000 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Pot sa zica ce vor, legea zice altceva.

| Jany123Jane explică (pentru Jany123Jane):

Si ce sa vad pe site ul ala?

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pe acelasi principiu, ai putea sa nu mai risti sa mananci vreodata, ca poate te ineci si mori.

| Jany123Jane explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Fara mancare mor, dar fara vaccin, nu!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Jany123Jane):

Ok, sa nici nu mergi cu masina/avionul. Cine stie, exista acolo o sansa de 1 la 1 milion sa se intample ceva nasol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea m-am vaccinat.
Daca o fi sa mor prefer virusul nu vaccinul.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

Mult mai mulți au murit pentru că NU erau vaccinați. Și și mai mulți abia au scăpat cu viață, după zile-n șir de spitalizare la terapie intensivă, cu tuburi și perfuzii înfipte în ei. Asta nu te sperie?

| Jany123Jane explică (pentru SevenScents):

Cred ca universitatea. Ma rog, inca nu se stie daca cere asta, dar din ce ne-au spus profesorii, asta reiese.

| christall a răspuns:

Eu am citit chiar astazi ca au murit persoane nevaccinate infectate cu noul virus.

| Invictusman a răspuns:

O sa îți spun adevărul și te rog sa nu îl ignori, e pentru binele tău și a familiei tale.
Virusul indian o ajuns în România (forma delta) deja au decedat persoane tinere de la aceasta forma, nu asa tinere ca și tine dar tinere ca și mine (28 de ani)
Tu probabil o sa supraviețuiești, dar mama ta sau tatăl tău vor avea puține sanse. Vrei sa îți pierzi ambii părinți sau pe unul dintre cei doi? Zi, vrei sa ramai orfana? Aceasta forma este agresiva rău de tot, și dacă doamne ferește tu vei fi asimptomatica fiind un copil, tot le vei transmite părințiilor tai și ii vei nenoroci pe viata fiindcă dacă vor scăpa tot vor rămâne cu sechele.
O sa vina apocalipsa pe pământ tine minte acest răspuns! Valul 4 o sa facă ravagii cu aceasta forma, e de speriat ai grija nu te juca viata părințiilor tai.
Dacă îți iubești părinții fă-ți vaccnul, toți sa vi-l faceți ai înțeles? Dacă părinții tăi nu o sa moara de la vaccin vor muri ca nu și l-a făcut, nu azi, nu mâine, dar în câțiva ani se va întâmpla! Virusul a deveni tot mai agresiv din păcate și e de neoprit.
Nu o sa mori dacă nu au probleme grave cu inima.
Și ei sa își facă vaccin la recomandarea medicului de familie fiindcă medicul le știe istoricul (afecțiunile, totul)
Medicul e posibil sa cunoască la ce riscuri s-ar supune dacă se vaccinează cunoscându-le afecțiunile problemele de sănătate.

Oricum o dai, de ceea ce ți teama nu o sa scapi!
Și e și selecția naturala, scăpa cine are noroc!
Fă-ți vaccinul, nu fugi de el dacă ții la părinții tăi. Vad ca te pui pe tine pe primul loc, da pe părinții tăi nu!
Vor muri tot mai mulți tineri de la covid, forma delta va semana teroare în toamna la nivel mondial, nu ma contrazice, vorbim în toamna, sau prin iarna ok? Dacă am aberat și nu o sa se întâmple asa ceva o sa ma poți înjura atunci, dar o sa vezi ca lucrurile vor degenera.

| Invictusman a răspuns (pentru christall):

Exact! Uite mi-ai confirmat! O sa va treziți toți cu părinții morți dacă nu va vaccinsti toți! Vaccinul nu te ferește de infecție, tot o contactezi dar dezvolți o forma mai ușoară nu asa de agresiva încât sa te omoare!
Am avut eu covid, și era sa dau coltul și am 28 de ani. Mama mea o murit de covid.
O vecina o murit de covid în câteva zile! Taică-meu vitreg nici pe naiba nu o avut, a fost asimptomatic, eu nu m-am putut 6-7 zile din pat și vomitam pe unde apucam, de abia respiram! Eu i-am spus ei cum sta treaba cu consecințele, degeaba va supraviețui ea dacă ii vor muri părinții! O va afecta toată viata!

| existential a răspuns (pentru Jany123Jane):

Nu stiu daca e legal sa va oblige sa va vaccinati. Adica ceva de genul: te vaccinezi sau te exmatriculez.
Profesorii ar trebui sa aiba mare grija ce informatii raspandesc la cursuri.
Sa va sfatuiasca sa va vaccinati, da, aici nu e o problema.
Poate va adresati catre un consiliu al studentilor si vorbiti cu un avocat, ca sa luati masuri eventual.

| DonEduardo a răspuns:

Eu nu ma vaccinez.

| Gligore2000 a răspuns (pentru Invictusman):

Asa o fi pe la voi.
Eu nu stiu pe nimeni care a murit de covid si pe aici am avut cu totii.
Bunicii de 83 si 78 de ani s-au pus primii pe picioare.

| hacktek a răspuns:

Ia terminati-o cu stirile false! Informatiile trebuie sa vina de la surse oficiale, credibile! Watch & Enjoy:
https://www.youtube.com/watch?v=H4hKoGrbh5Q
si
https://www.youtube.com/watch?v=zl-xA4aTZzY

| alexandradlr a răspuns:

Nu știu ce să zic mie una mi se pare ca a fost developat prea repede dar oricum nu e grabă ca nu mai avem asa multe cazuri.

| mihai69 a răspuns (pentru hacktek):

Ca să vezi... Cam aia ziceam și eu, doar cu alte cuvinte. De ce ar fi "știri false"?!?

| EcceHomo a răspuns:

Off, cu o moarte toți suntem datori. happy

| Gligore2000 a răspuns (pentru EcceHomo):

Sunt de acord cu tine.
Ca intotdeauna.
happy

| hacktek a răspuns (pentru mihai69):

Ceea ce tie ti-a fost greu sa observi este faptul ca mesajul meu a fost ironic. Daca pentru tine Gheorghita si Citu mai sunt persoane credibile, este explicabil.
Libertatea de exprimare vine la pachet cu eticheta de "stiri false", stimate domn!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Da Gheorghita si Citu sunt persoane publice care reprezinta niste institutii oficiale alea unui stat, iar unul din ei are si studiile necesare sa ofere informatii medicale.

pana la proba contrarie ei sunt stirile oficiale si corecte iar tu esti mizeria de fake news de pe net.