| Simi123 a întrebat:

Care este punctul vostru de vedere referitor la covit-19? Care a fost starea ultimelor 8 luni?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Suntem extrem de prost pregătiți pentru orice chestie care ne scoate din starea de normalitate, de noi, la autorități, la sistem medical și sistem educațional pe care îl doare in fund.

Știrile sunt de rahat, pentru ei contează audienta. Se pare că trebuie să alegi intre a fi prost informat și dezinformat.

| Panamax a răspuns:

Prostie multa, coruptie si incompetenta asta este situatia sistemului sanitar romanesc.
Daca pentru un virus gripal unde cel putin 80 % dintre "infectati" nu au absolut niciun simptom se rahatesc asa, ce s-ar intampla in cazul unui virus serios?

| goguPatent a răspuns:

Nu am niciun punct de vedere. Respect normele de igiena si ma feresc cat pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal nu cred ca exista dar fiecare are dreptul la o parere!

| Cksihja a răspuns:

Suntem singurii vinovați pentru acest dezastru. Iar teroriștii care au venit în țară și au mințit că nu au fost în zone de risc ar trebui să facă închisoare și să muncească acolo nu să stea degeaba.

| Panamax a răspuns (pentru Cksihja):

Teroristi pentru ca au contactat un frate geaman al virusului gripal?
Altii sunt teroristii.

| Cksihja a răspuns (pentru Panamax):

Covidul a fost făcut de teroriști și este cel mai mare atac cu arme biologice din istorie. Organizația teroristă a recrutat oameni din toată lumea ca să răspândească virusul, acei oameni sunt printre noi și vor să ne facă rău și să ne dezbine răspândind știri false.

| Panamax a răspuns (pentru Cksihja):

Tu esti terorist. Stii sa citesti dar nu intelegi nimic.

| Pantagruel a răspuns:

-Cine stie sa ridice mana.
-eu, eu, eu...
- Pantagruel... Spune -ne te rog!

P: Anual in lume mor din cauza malnutritiei in medie 3.1 milioane de copii. In anul 2016 au murit 5.6 milioane de copii, asta insemnand 15.000 de copii morti pe zi.

- Dragut, dar nu vorbim despre asta acum Pantagruel. Noi vorbim despre acest virus "periculos". Ce stii despre el?

P: aaa... Da. Peste 2 milioane de nou nascuti mor anual. In 2016, 7000 de morti zilnic cauzate de afectiunile neonatale.
Sa nu uit, 10 milioane de oameni mor anual de cancer.

-Pantagruel, stai jos 4! Conspirationistule!

| Biciclistul5242 a răspuns (pentru Pantagruel):

Bravo
Cel mai bun raspuns

| CosminFlo a răspuns:

Multe știri false și teatru la televizor.
Lumea se infecteaza, dacă nu au mai avut probleme de genul, se vindeca (nu 100%), dar se vindecă, cei care nu rezista, mor...
Se dezvolta antidot, intr-un an ar trebui sa dispară