| Nilsson a întrebat:

Ce părere aveți despre sistemul sanitar?

https://www.digi24.ro/......at-1464429

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Februar30 a răspuns:

Aceeasi parere pe care am avut-o mereu.
E format din unele persoane care in facultate au trecut examene prin spagi, unii care mai departe lucreaza tot pe baza de spagi, unii care cauta sa parvina pentru a putea fura mai bine, unii care sunt numiti politic in functii de conducere, unii care ajung criminali, dar traiesc ca si cum ar fi nevinovati.
Cei de la Recorder au multe reportaje din astea:
https://www.youtube.com/watch?v=IcZF62yf1sA
Mi-ar fi rusine sa lucrez ca medic in Ro, sa fiu complice intr-un asemenea sistem.

| Nilsson explică (pentru Februar30):

Ce este și mai revoltător e faptul că toate restricțiile care distrug economia, care aruncă în aer datoria publică, care le ia unor copii defavorizați dreptul la educație, care ne ia tuturor dreptul la viață și libertate, sunt ca să protejăm acest sistem medical mizerabil.

Până anul trecut cu toții știam ce sistem medical pe butuci avem și din ce fel de oameni e compus, acun dintr-o dată șpagarii în halate albe au devenit niște eroi elogiați de toată lumea.

Înainte știam cu toții că din spital ieși cu mai multe boli decât ai intrat, acum lumea zice "Du-te la spital să fii ținut sub observație, chiar dacă nu ai absolut nimic".

| goguPatent a răspuns (pentru Nilsson):

De fapt restrictiile sunt ca sa te protejezi fix pe tine pentru ca sistemul medical nu poate... Da e greu la unii sa intelega acest lucru. Cum dupa 1 an de pandemie unora le e greu sa inteleaga ca masca nu te protejeaza pe tine ci pe cei din jurul tau.

| Februar30 a răspuns (pentru Nilsson):

Mda daca sistemul medical ar fi mai bun, atunci restrictiile ar fi mai usoare.
Facem din altii niste eroi. E nevoia omului de a-si face idoli alti oameni, care de fapt sunt ca si el.