| TheMoon15 a întrebat:

Credeti ca vor mai aparea vreodata mastile obligatorii?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cercetatorii spun ca noua varianta Deltacron are un nivel redus de circulatie. Nu cred sa mai apara vreo varianta nasoala, dar nu se stie niciodata.
Cred ca, in cazul in care infectiile cresc, cat de cat, cu varianta asta noua, masca va ramane la nivel de recomandare.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Frank51 a răspuns:

Nu, este o specie dispărută deci șansele să reapară sunt nule.

| Brizbriz a răspuns:

Aham, abia astept, acum ma forteaza sa ma duc la birou crying

| Werrich a răspuns:

Cred că da, acum 3 zile se vorbea despre valul 6 și despre o noua forma de Covid-19 denumit Deltacron (combinație între Delta și Omicron).

| 1997onur a răspuns:

Nu mai suport măștile astea.

| SharpEagle a răspuns:

Sansele-s destul de rezonabile.
Ideal ar fi fost sa mai pastram o perioada obligativitatea mastilor in spatiile inchise, chit ca stim ca avem de-a face acum cu o tulpina mai lejera. Nu de tulpina asta trebuie sa ne pazim, ci de o eventuala mutatie. Iar probabilitatea aparitiei unei noi mutatii e direct proportionala cu numarul de persoane infectate.
Desi in teorie am fi avantajati daca un numar cat mai mare de oameni s-ar infecta cu omicron, prin prisma castigarii imunitatii de turma, exista totusi posibilitatea ca noua tulpina sa poata evada sistemul imunitar dobandit de la omicron (vezi diferenta intre delta si omicron - imunitatea pentru delta nu a ajutat in cazul omicron).

| king5151 a răspuns:

Da, foarte curand.

| tolstoievski a răspuns:

Ar trebui, inca sunt depozitele pline.
La fel si vaccinarea, merge inainte, nu se pot prelungi termenele de valabilitate la infinit la dozele expirate.