| anonim_4396 a întrebat:

Daca iti iese pozitiv testul covid, trebuie sa stai in izolare si e verificat de politisti daca stai sau nu?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, Politia vine zilnic, la diverse ore si te suna sa te vada.
daca nu esti acasa iti trimit amenda.
Sunt obligati sa faca asta si chiar o fac, fiindca risca sa-si piarda munca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu? Nici nu ar trebui sa iti pese de politie daca stii ca esti pozitiv.

| johnnny123 a răspuns:

Lasand la o parte politia, verificarile si legea... Bunul simt si moralitatea ta ce-ti spun? Ca daca esti pozitiv ar trebui sa umbli pe strada si sa-i infectezi si pe altii?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Nu e vorba de bunul simt si de faptul ca as vrea sa ma plimb pe strada happy
E vorba despre faptul ca nu as vrea sa stie vecinii

| Lioana a răspuns:

Da. Clar. Izolare cu verificari periodice.

| contnou89 a răspuns:

Fiind atâtea cazuri nu te mai verifica politia dacă ești sau nu acasă(cel puțin la mine și la câteva rude n au venit), însă dsp ul va suna pentru datele tale de contact.

| anonim_4396 explică (pentru contnou89):

Inclin sa te cred pe tine...