| anonim_4396 a întrebat:

Daca ti-ai facut testul covid cel de 300 de lei sa zicem, pe propria cheltuiala, iti pot fi restituiti banii (am auzit bine asta) si cui trebuie sa ne adresam? Casei de asigurari de sanatate sau la DSP?

ps: pun aceasta intrebare pentru cei care fac testul covid din propriul buzunar si poate exista o cale sa-si recapete banutii. Ca daca faci acest test de mai multe ori te ustura de bani.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, nu o sa iti dea nimeni banii, din pacate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu prea cred!
Nepoata mea si-a facut acel test (a cerut la locul de munca cand s-a intors in Anglia)A iesit OK, dar tot a trebuit sa stea in izolare doua saptamani.

| zilog a răspuns:

Romanii aubdesxoperit tratament covid si chiar a fost aprobat
https://mailchi.mp/......i-romaniei

| laSoledad a răspuns:

Eu stiu ca nu iti deconteaza nimeni banii. Fiecare isi suporta testul din fonduri proprii sau sunt unele companii care le platesc pentru angajatii lor in cazuri speciale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kary Mullis, inventatorul testului PCR a fost premiat cu Premiul Nobel pentru "inventie", desi acesta nu ofera rezultate reale. Asta spune multe.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce sens nu-s reale, si de ce i se acorda acesta distinctie daca nu e ceva bun si folositor? deci practic dam banii de pomana pe aceste teste sa-i facem bogati pe baietii destepti din sanatate, asta vrei sa zici?

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Din industria "sanatatii".

| SingleForOne a răspuns (pentru Simpatic):

Nu doar pentru cei din sănătate, criza îmbogățește pe multă lume care se descurcă... Subiectul discuției este despre sănătate, deci cam așa este, și nu numai industria sănătății, pentru că acei bani plătiți sunt taxați, de asemenea, nu? de ce n-ar fi? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa fie gratuit daca s-ar vrea terminat.

| ViruseZ a răspuns:

Ca la multe alte cheltuiele returnate de "StAtUl RoMaN", nu o sa vezi nimic. =)