| Revoluționarul a întrebat:

De ce atât de mulți oameni înțeleg printr-o "viață bună" o viață comodă, confortabilă? De ce e rău să n-ai confort?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Omul își reglează senzația de confort în funcție de condiții. Cu cât ai mai mult confort, cu atât este mai ușor să ai stări de disconfort. Și asta se întâmplă deoarece omul e construit să nu aibă doar senzații de bine, oricât de „bine" ar duce-o. Și dorința de confort este un fel de drog. Cu cât ai mai mult, cu atât vei dori și mai mult și vei deveni mult mai sensibil la situații dure care pot apărea în viață. E ca un fel de sabie cu două tăișuri.

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

De ce sa mai trăiești când poți sa te sinucizi?
De ce nu răspunzi la aceasta întrebare de mai sus în loc sa stai pe TPU?

| Frank51 a răspuns:

E vorba de evoluție. Viețuitoarele aleg varianta cea mai simplă, optimă, eficientă, de ce ar consuma cineva energie degeaba, dacă nu este necesar?

| wildthing a răspuns:

Pe scurt si incercand sa cuprind toate aspectele...pentru ca durerea doare!winking

| Eireann a răspuns:

De ce oamenii prefera sa fie bogati si sanatosi in loc sa fie saraci si bolnavi?

| dinaprilie a răspuns:

Poti sa te gandesti si in felul urmator: cineva spunea odata ca celula umana este menita sa 1. Aleaga nemurirea cand conditiile nu sunt prielnice sau 2. Reproducerea cand consitiile sunt prielnice..defapt sti ceva...cred ca fiecare alege ce ii este la indemana, "practica" ace lucru destul de mult timp apoi se obisnuieste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita te la tine. Daca nu ai avea confort poate ai face ceva cu viata ta. Dar inca te tina mama in brate asa ca iti permiti sa pui toata ziua intrebari fara sens pe TPU de pe 15 conturi.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu revoluţionarii nu e bine să te pui rău. happy

| Gligore2000 a răspuns:

Pentru ca nu sunt masochisti.