| LupusDei1993 a întrebat:

Dupa o estimare americana, in Romania vor fi cel putin 57.000 de cazuri de covid pe zi la al patrulea val, daca nu respectam norma cu mastile si vaccinurile.

Avand in vedere ca deja mor si tineri de covid, Romania va deveni nepopulata.

Deci ce ziceti, mai aveti dubii despre importanta vaccinarii populatiei?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
24 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

SUA exagereaza, nu prea are cum sa fie 57000 pe zi la populatia noastra, ce naiba, abia in noiembrie erau 10000 pe zi.

Eu m-am vaccinat, normal ca e f important sa ne vaccinam.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ete prostii. Sa zicem ca vor fi 57.000 de cazuri pe zi si mortalitatea va fi la 10%, cu mult peste ce a fost pana acum si ce va fi probabil de facto, dar facem presupunerea asta. Consideram ca o sa tina 6 luni valul asta, din nou exagerat. 570X6X30=102600 de morti. Nici 1% din populatia tarii. Buna incercare, dar mai baga o fisa.
P.S. Am dubii in privinta purtarii mastilor, ca vad numai imbecili in jur peste tot si nimeni nu le da una peste bot sau macar o amenda sa ii usture.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pe plan mondial milioane de oameni vor muri pentru simplul motiv ca au dreptul legal sa nu se vaccineze. Si miliarde de dolari vor fi cheltuite pentru a-i ingriji spitaliceste pe ultimii lor metri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Mai da-l naibii de vaccin ca e o mare timpenie toata asta. La citi bani se arunca acum efectiv pe geam peste tot, te gindesti ca ar fi putut face un efort in ultimii ani si sa ii hraneasca pe toti aia care au crapat de foame...

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fiecare tara are in primul rand grija de cetatenii ei si abia pe urma se gandeste la amaratii din Africa.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ca fapt divers: viata unui simplu cetatean din Occident este evaluata la valoarea monetara de o suta de mii de Euro.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Si ti se pare ca ai nostri au avut vreodata grija in mod deosebit de noi?
Legat de cit e evaluata viata unui cetatean din Occident, 100k mi se pare sincer putin. Foarte putin. Aia sunt banii pe care un occidental mediu, angajat, ii produce in maxim un an. (Sper ca realizezi ca am zis "ii produce" si nu "ii cistiga" si sesizezi nuanta.)

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum sa spun: economistii NATO trebuie sa calculeze scenarii de razboi. Si in urma unor astfel de calcule au ajuns la concluzia ca valoarea unei persoane "standard" este o suta de mii de Euro. Copiii mici consuma resurse si nu produc economic. Varstnicii consuma resurse si nu produc economic. Somerii consuma resurse si pot fi cel mult folositi pentru munca "voluntara". Profesorii consuma resurse, iar rezultatul muncii lor se vede doar dupa multi ani de zile. Deci nefiind toti oamenii la fel, economistii au adoptat o valoare de catalog pentru o viata umana.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Hmm. Foarte interesant, multzam!

| Frank51 a răspuns:

Mulți sunt vaccinați
Mulți au avut covid
Mulți respectă măsurile

Nu are de unde să vină valul 4.

| romeo78 a răspuns:

Vaccinul antituberculos există de peste 100-120 de ani. Vaccinuri antigripal, de peste 100 de ani, vaccinul anti orice boală există de peste 80-100 de ani.
Iar, bolile acelea, NICIODATĂ, nu au dispărut, ci s-a reușit să se scadă mortalitatea infantilă, dovadă fiind populația care în milenii a ajuns la 1 miliard, iar în ultimii 200 de ani a crescut de peste 6 ori.
Deci, acest Covid va exista veșnic, copii, stră, stră, strănepoții noștri îl vor avea.
Problema este că boala folosește politic multor state, interese economice, financiare, deci momentan vom mai auzi de valuri 1, 2 ani de aici încolo.
Dar, boala la un moment dat, va fi un virus sezonier, cum este gripa, se vor vaccina opțional și se va așterne liniștea.
Iar, cifrele sunt doar manipulare a maselor credule.
Nu cred că în România, nu există persoane care au trecut prin boală, chiar dacă nu au făcut test sau internare la spital. Nu cred că în România, oamenii nu au dezvoltat anticorpi naturali. Nu cred în cifrele vehiculate, atât timp cât s-a dovedit clar că nu am avut parte de dezastrele sanitare din occident!

| CIaudiu a răspuns:

Sunt de acord cu importanta vaccinarii dar ce-ai spus acolo cu decesele, cu nepopularea e o mare aberatie.

| LupusDei1993 explică:

Dar ce zici de moarte pe capete, mai ales tineri si copii?

| Feri5 a răspuns:

Lasă dom'le cifrele băbite și trăiește-ți viața. Până la urmă, ce-ți pasă de alții? Fii tu însuși!

| CassiusAlexander a răspuns:

Sunt de acord cu importanța vaccinării, sunt vaccinat, dar ce ai zis tu acolo sunt bazaconii.

| Gligore2000 a răspuns:

Deja acum doi ani cativa oameni de stiinta au avertizat ca vaccinarea in masa nu va opri virusul dar ca duce la aparitia unor tulpini mai rezistente.
Acum avem exemplul Israelului unde dublu vaccinatii se imbolnavesc pe capete.

| Gligore2000 a răspuns:

In America se imbolnavesc 35.000 de persoane imunizate complet pe saptamana.
Vaccinatii pot transmite virusul la fel de ca nevaccinatii.
Au recunoscut ca imunizarea de turma nu se mai poate face din cauza variantei delta.
Cercetatorii au fost luati prin surprindere.
Exact ca la noi cu zapada.

| LupusDei1993 explică (pentru Gligore2000):

Ai uitat sa mentionezi ca nevaccinatii iau o forma foarte usoara de covid, si da, daca ai respecta norma cu masca atunci nu s-ar mai infecta atat de multi.

| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu a uitat. A omis intentionat. Omul face multa propagandă antivaccin si anti masuri de siguranta.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru suntserios):

Gligore are mai multe conturi: Panamax, Digikey, Badpanda, Xerxes1, TraiesteClipa, Yhwh2020, Ionut1492.

| FOG92 a răspuns:

Mi-a zis cineva de un al patrulea val, nu l-am luat in seama, dar, vad ca se cam amana de la o ora la alta meciurile de fotbal prin europa, s-ar putea sa fim iar bagati la COTET in toamna asta

| Buzi213 a răspuns:

Sunt vaccinat cu schema completa, ma doare la basca, dar nu cred eu ca americanii au prezis asta, e o mare bazaconie si o mare tampenie asta

| Obviously a răspuns:

Da