| TEQUILAMONSTER90 a întrebat:

Ce credeți că se va întâmpla cu această pandemie? Există șanse să intrăm din nou în starea de urgență?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Starea de urgență în modul cum a fost ea instituită, legiferată atunci de guvern a fost declarată ne constituțională.
Astfel, acea stare de urgență cu toate aspectele ei, și obligativtatea ei pentru toți cetățenii din toată țara, nu va mai reveni.
Dar a fost votată mai nou o lege a carantinării prin care guvernul are dreptul să bage în carantină, să izoleze o localitate, etc.
Astfel, în zone limitate se vor aplica restricții legale, asemănătoare cu cele pe care le-am trăit toți în perioada stării de urgență, dar nu toată lumea, nu toată țara.

18 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Se va intra in starea de urgenta doar daca se vor inregistra 10.000 de cazuri intr-un timp scurt, in 3-4 zile, a spus Nelu Tataru, pana atunci nu se poate impune. La cum merg lucrurile nu mai e atat de mult pana acolo, am ajuns printre cele mai virusate tari din Europa.

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru Drimmero):

Poate iși vor da seama oamenii că virusul acesta nu e o prostie și poate nu vom ajunge acolo.

| Drimmero a răspuns (pentru TEQUILAMONSTER90):

Nu-i inteleg, prefera aglomeratia in loc sa stea linistiti, niste petarde.

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru Drimmero):

Măcar niște măști ar putea să poarte. Nu e atât de greu să respecți câteva reguli.

| Sheykhane a răspuns (pentru TEQUILAMONSTER90):

Si iti respiri dioxid de carbon? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din nefericire slabe sanse sa fie starea de urgenta din nou dar deja au carantinizat 2 localitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa se intample nimic, cum nu s-a intamplat nici pana acum

| Nonolita a răspuns:

Deja Arafat spune de o intrare de la 1 august!

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru Nonolita):

Arafat a tot spus că Economia e mai importantă în acest moment laughing)

| Devil21 a răspuns:

Sunt sanse destul de mari.
Am inteles ca intram iar din August.

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru Devil21):

Eu am înțeles că din Septembrielaughing
Adevarul e pe la mijloc

| suntserios a răspuns (pentru Devil21):

De unde ati inteles voi? pare ca aveti doua surse diferite in guvern...

| anonim_4396 a răspuns (pentru TEQUILAMONSTER90):

Cine ți-a spus, vorbesti cu Arafat?

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru anonim_4396):

Dada rolling on the floor

| ClatitaCuMiere a răspuns:

Sunt sanse mari, deoarece unii sunt iresponsabili si imprastie virusul.

| ClatitaCuMiere a răspuns:

Iresponsabili in sensul sa nu poarta masti si se duc in locuri aglomerate.
Poti sa iesi din casa si in locuri mai linistite. Dar romanului ii place aglomeratia...

| AlexSiPunct a răspuns:

Sunt sanse foarte mari. Mai aman un an scoala de soferi sad

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru AlexSiPunct):

Numărul de cazuri este extrem de mare, într-adevăr. Dar nu cred că ar risca să bage din nou starea de urgență. Economia e deja la pământ totuși... oamenii ar muri de foame