| Elliiieo3 a întrebat:

Pot intra din România în Italia fără să fiu vaccinată? Trebuie să stau în carantină? Dacă da, cât? Pot face ceva să scap de carantină în caz că e? La restaurante, săli, mall-uri doar pe bază de vaccin se intră? Se poate și cu test? Cer și buletinul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu esti vaccinata, ai obligatia sa stai in carantina 5 zile
(asa spune Ministerul Afacerilor Extrene din Italia, in linkul mentionat mai jos).

In ce privesc resturantele si mall-urile nu ai voie sa intri daca nu esti dublu vaccinata. Asta o stiu sigur de la o prietena care este italianca si care este anti-vaccinista, dar din cauza acestor interdictii a fost nevoita sa se vaccineze.
Se intra cu certficatul de vaccinare si evident cu buletinul sau pasaportul.

"Persoanele care nu prezintă Certificatul verde COVID-19 care să ateste una dintre cele 3 situații indicate la litera b. de mai sus, au obligația de a respecta măsura autoizolării pentru o perioadă de 5 zile la adresa indicată în formularul de localizare a pasagerilor (https://app.euplf.eu) și să efectueze un test molecular sau antigen pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 la finalul perioadei de autoizolare.
Documentele menționate anterior trebuie să fie redactate într-o limbă de circulație internațională (italiană, engleză, franceză sau spaniolă)."

sursa: https://www.mae.ro/travel-conditions/3711

| Elliiieo3 explică (pentru Violleta2022):

Nu pot intra in mall doar cu test?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Elliiieo3):

Doar in magazinul de mancare ai voie, ca-n cele de haine si alte malluri nu
Dar crezi ca-ti permiti la ca fiecare 2 zile sa faci alt test?
ca sunt cateva sute de euro testele astea si expira in 48 de ore, deci valabil 2 zile numai.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Elliiieo3):

De curand Italia a dat o lege, ca-i obligatioriu pentru toate persoanele peste 50 de ani sa se vaccineze, inclusiv cei care nu sunt italieni, dar care locuiesc sau lucreaza in Italia.
Asa ca prietena mea a fost fortata de situatie sa se vaccineze, fiindca spunea ca sunt probleme si la magazine, unde nu mai putea intra, ca ea apucase deaja vaccinarea, inainte sa apara legea asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Elliiieo3):

Ia de vezi aici:
https://www.digi24.ro/......ii-1795933

Daca pe italieni ii obliga sse vaccineze prin lege, cum crezi tu ca te vor lasa pe tine sa intri in mall, cand pe italieni nu-i lasa?

| Elliiieo3 explică (pentru Violleta2022):

Am cu mult sub 50 de ani. Toată Italia e vaccinată? N-aș crede. Cred că e pentru locul de muncă. Dar de intrat pot intra în țară cu test negativ fără vaccin?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Elliiieo3):

Nu cred ca ai citit ce ti-am scris, am spus toata populatia peste 50 de ani, ca-s angajati, neangajati inclusiv emigrantii care lucreza sau locuiesc in Italia. Amenda poate ajunge la 1600 euro.

https://www.digi24.ro/......ii-1795933
https://www.politico.eu/......0-omicron/

Cat despre intratul si vizitatul Italiei se poate face si cu test, dar trebuie sa stai in carantina 5 zile. Pe care din paacte trebuei sa le stai inchisa la hotel sau unde mergi, fiindca trimit carabinierii sa te verifice zilnic, la ore diferite.

| Topping2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tanti daca nu stii cum este treaba in Italia de ce vorbiti in plus?
O data la doua luni ma duc in Italia si sunt nevaccinat.Nimeni nu m-a intrebat nimic.Doar ca accesul in unele locatii este restrictionat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gasesti aici toate info de care ai nevoie
https://www.mae.ro/travel-conditions/3711

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce carantina ca in it ii gata pandemia., zi ca stai 5 zile ca nu te verifica nici supararea

| Trixt3r a răspuns:

5 zile in carantina, ca om de rand.
Dar am vazut ca daca te numesti George Simion nu stai in carantina, fie pentru ca esti deja vaccinat sau pentru ca exista standarde duble.

| suntserios a răspuns (pentru Trixt3r):

Simion e vaccinat in mod sigur...