| anonim_4396 a întrebat:

Pot săruta o persoana care s-a vindecat de covid?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
30 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De ce nu? sau chiar dacă are covid poți!

| Inutarh a răspuns (pentru sierra1):

Pai dacă are, nu pot pentru ca iau și eu

| sierra1 a răspuns (pentru Inutarh):

Asta nu ai precizat

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cum sa nu poti? big grin

| Sofer a răspuns:

Dai mii de sărutări ca dacă e vindecata nu e problema de covid.

| Inutarh a răspuns (pentru Sofer):

Așa sper

| zilog a răspuns:

Da dar in obelisc
CINE ÎȚÎ GARANTEAZĂ ȚIE CĂ OMUL ALA NU ESTE ÎNCĂ purtător și că 100% din viruși au murit!?

mai aștepată 7 luni

| Inutarh a răspuns (pentru zilog):

Ce obelisc?laughing

| zilog a răspuns (pentru Inutarh):

Așa mi-a venit mie să ii dau poreclă la lucrul acela care face diferența între genul masculin si genul feminin. nu puteam să spun aici pe direct pentru că este prea deochiat cuvântul și riscam să fiu penalizat pentru că întrebarea nu se află în categoria respectivă în care se poate vorbi pe șleau

| zilog a răspuns:

Eu sunt si asistent medical printre multe altele asa ca pe bune iti recomand sa mai astepti macar 2 luni pentru ca un om poate să fie purtător
momentan nu sunt facute destul de mule studii
dar este posibil ca el sa poata infecta la randul lui toata viata lui oameni cu covid
mai gandeste-te mai informeaza-te!

| Inutarh a răspuns (pentru zilog):

Hmm nu știu ce sa zic. așa asistent medical cu o astfel de poza la profil? Mi-e puțin greu sa cred ca ați putea fi asistent medical. Am o întrebare, cum poate un om sa fie purtător cât timp s-a vindecat de virusul respectiv? Dacă s-a vindecat, nu e logic si normal ca acel virus a murit?

| zilog a răspuns (pentru Inutarh):

Bagă-ți mințile în cap că și bolnavii de hepatită sunt declarați vindecați în momentul în care lor nu li-se mai macină ficatul
dar ei pot transmite toata viata lor hepatita mai departe.
( nu practic asistenta medicala pentru ca imi e scarba de sange..., am facut acea scoala doar ca eram un mare gigolo singurul barbat dintre 60 de femei. și am terminat-o cu nota 10, Recomand orcărui bărbat termină un liceu și vrea femei să facă o școală postliceală de asistent medical pentru că acolo va fi probabil singurul bărbat dintr-o clasă de 60 de femei )

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Corect ce să mai deșteptăm noi toți oamenii fără să ne plătescă pentru asta! Mai bine să îi incurajăm să mănânce r a h a t să vedem și noi ce li-se întâmplă
barim așa avem și noi ceva de învățat din acest experimet
barimi ne iese șî nouă ceva
dacă nu ne ies bani barimi ceva cunostinte informații să câștigăm in plus!

Asa după cum spune " Overeem"
hai ia bagă în tine cu lingura aia mare!
Dar te rugăm să nu uiți să ne spui și nouă la ce concluzii ai ajuns!

Câte o dată șî cobaii sunt folositori pentru dezvoltarea științei!
Iar tu în momentul de fața te oferi voluntara pentru ca sa aflăm cu toții răspunsul la acestă întrebare.

( eu știu șî am cunoștințe teoretice că un om poate să rămână purtător toata viața lui la anumiți viruși bacterii microbi paraziți chiar dacă el este declarat "vindecat" asta nu înseamnă că el nu mai are in corp virusul respectiv și că el nu este un portător
ci înseamnă că doar pe el nu îl mai afectează pentru că organismul lui sa obisnuit cu acel virus!
Asta nu înseamnă că nu poate să transmita hepatita respectivă mai departe. tot spun de hepatită pentru că este cel mai clar exemplu
când milioane de oameni sunt declarați vindecați și pot să plece din spital dar ei daca fac dragoste cu o alta persoana o îmbolnăvesc de hepatită pe acea persoana chiar si peste 20 de ani )

| Inutarh a răspuns (pentru zilog):

Eu cu cunosc o persoana care are hepatita și nu i-a transmis și soției. Dar e adevarat

| zilog a răspuns (pentru Inutarh):

Si eu am facut dragoste cu una care are hiv si nu sa laut la mine asta nu inseamna ca toti oamenii castiga la Loto Prono 6 din 49 lozul cel mare
se mai intampla cate o data si minuni
dar precauția mama înțelepciunii!

| Inutarh a răspuns (pentru zilog):

Da, adevărat

| Digikey a răspuns:

Eu nu mi-as face atatea probleme pentru gripa asta chinezeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din moment ce s-a vindecat o poți pupăci cat vrei big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baga-i limba-n gura! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Da, infectia nu mai este transmisibila daca dupa ce a fost pozitiv, a devenit negativ.

| NoisyLight a răspuns:

Ea ce spune, e de acord?

| Inutarh a răspuns:

Și după cât timp se vindeca o persoana cu simptome ușoare, adică doar și-a pierdut gustul și mirosul partial.

| FabricantDeGunoi a răspuns:

Depinde unde

| Inutarh a răspuns (pentru FabricantDeGunoi):

Pe gura?! Unde poți săruta o persoana? Întreb și eu.

| zilog a răspuns (pentru Inutarh):

Poti să o săruți unde vrei tu! pe raspunderea ta!
dar mai bine prin internet timp de 6 luni!
CHIAR TE ROG FRUMOS să ne spui dacă sa declanșat covid-ul și la tine!
pentru ca sunt sigur ca multe persoane ar fi interesate daca se transmite si dupa 1 luna de exemplu!
Tu în acest moment te oferi cobai voluntar!
Si titi multumim pentru ca tu vrei sa contribui la dezvoltarea stiintei!
daca nu ar exista asemena oameni curajosi care sa faca experimente pe propriul lor corp nu ar avea de unde sa se afle raspunsul la asemena intrebari!
Chiar te rog sa nu uiti sa ne spui daca te-ai imbolnavit si tu!
Pentru ca prin raspunsul tau poti salva sute de alte vieti!

| Inutarh a răspuns (pentru zilog):

Nu m-am îmbolnăvit, stai liniștit

| zilog a răspuns (pentru Inutarh):

Atunci de ce mai intrebi!
Vorbim peste 14 zile
Pt ca perioada de invubatie...

| garofitaviatata88 a răspuns:

Da! cu toata ancrederea