| CristiB93 a întrebat:

Salut. Daca fac un test pentru anticorpi si rezultatul este ca am acesti anticorpi pentru covid, primesc certificat verde fara sa fac vaccinul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Testul RT-PCR este valabil 72 ore si un test obisnuit 48 ore. Primesti o dovada ca esti negativ si gata. Nu primesti certificat care este valabi 6 luni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine suna i pe ei la dsp ca ei stiu, aici pe TPU fiecare zice ce vrea ca la piață.

| Wr3nch a răspuns:

Nu lol. Certificatul verde e doar pentru cei vaccinati punct.

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| mi25 a răspuns:

Nu, am intrebat. Doar pentru vaccin si trecerea prin boala se elibereaza certificat verde si adeverinta pentru testare.

| mi25 a răspuns:

Imi cer scuze. Certificatul verde se elibereaza si pentru test negativ, dar facut de catre organele de specialitate, nu cel din farmacii su magazine.

| mi25 a răspuns:

Https://certificat-covid.gov.ro/ in dreapta este o iconita verde in care scrie: certificat nou. Se da clic pe ea si apare "Creare certificat". Se poate obtine pe baza a trei elemente: vaccin, recuperare dupa boala, test negativ. Toate trebuie sa fie inregistrate la DSP, altfel nu este pe site.

| goguPatent a răspuns:

Nu primesti.
Cei trecuti prin boala primesc certificat verde doar daca au fost inregistrati la DSP.
Testul de anticorpi nu are nicio valoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru cateva luni

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Complet eronat, da nu dezinformam lumea.

Certificatul verde pentru cei trecuti prin boala se obtine exclusiv pe baza inregistrarii la DSP atunci ca a fost bolnav si a avut un test pozitiv nu pe baza de test de anticorpi

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Eu am scos certificat verde de pe net si pentru vaccin si pentru trecerea prin boala.