| RaduPatriscan a întrebat:

Salut fraților,
Mă uit de foarte mult timp la știrile care apar pe internet, despre coronavirus, despre eventualele scenarii cu vedere la deschiderea școlii. Nu înțeleg de ce lucrurile se complica asa de mult, am auzit tot felul de scenarii
1. Geamuri plexiglas
2. Să mergem prin serie sau prin rotatie, o grupă intr-o săptămana, o grupă în cealaltă.
3. Deschiderea școlii pe 1 Octombrie.
Nu înțeleg de ce la noi lucrurile se complică asa mult având in vedere ca in alte state mult mai bine dezvoltate copii merg doar cu masca la scoala, fara nimic altceva. De ce nu pur si simplu ar fi mai eficient sa fie in fiecare scoala din țara asta, la intrare dezinfectant si la intrare in aceasta fiecare sa il foloseasca + sa poarte mască
Eu cred că acest covid nu va disparea prea curand, doarece la noi cineva are de "cåștigat" din treaba asta.
Voi ce părere aveti?
Va disparea virusul? ( în cateva luni, ani..etc).

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Virusul exista de milioane de ani intr-o forma sau alta.La fel si incompetenta guvernantilor.De remarcat ca Iohannis, Arafat nu au copii, al lui Orban a terminat de mult scoala de aceea sunt rupti de realitate.

| Catalin77945 a răspuns:

Pai vezi tu,in alte state oamenii respecta regulile, la noi nici masca nu poarta oamenii care ar trebui sa poarte, deci ce asteptari sa avem? Ce garantie ai ca omul ala va purta masca, sau ca isi da cu dezinfectat si in + mai sunt si copiii aceia mai mici, tu crezi ca ei vor asculta de reguli? de asta e cam greu

| Pantagruel a răspuns:

Nu-i problema, dupa alegeri veti face scoala de acasa.winking

| RaduPatriscan explică (pentru Pantagruel):

Fix asta spun si eu, pană atunci ^cazurile de covid 19 scad brusc ^