| Stefanvasile a întrebat:

Acum 2 zile am aflat ca mama unui prieten cu care am intrat in contact(deseori) este pozitiva. Testul si l-a facut cu 4 zile inainte, urmand ca acum 2 zile sa primeasca rezultatul.Totusi, nici eu, nici parintii mei, nici prietenul, nici mama prietenului meu nu avem simptome.Sunt sanse sa fie teste gresite/sa nu avem? Eu cred ca daca a iesit pozitiva cu un test facut cu 4 zile in urma+7 zile(de cand se poate observa virusul)=11 zile fara simptome nici la mine si familia mea, nici la el si familia lui si nici la alti 2 prieteni si familiile lor! Totusi imi este frica.Pareri?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Probabil sunteți persoane asimptomatice, aveți boala dar nu știți cel mai bine e să faci un test ca să vezi.

| Stefanvasile explică (pentru Cksihja):

Sunt 15 persoane + in joc, toate asimptomatice?

| CataCatalin994 a răspuns (pentru Stefanvasile):

Nu, toate asimptomatice si/sau nu au covid. Cunosc 3 persoane care au avut virusul, doi prieteni si fratemiu, niciunul dintre ei nu s-a simtit rau, toti au confirmat ca daca nu stiau ca sunt pozitivi, ar fi crezut ca au o raceala usoara.

| Stefanvasile explică (pentru CataCatalin994):

Ma gandesc, asimptomatici - 15-16 persoane? Toate? Exista vreo sansa sa nu avem deloc?

| CataCatalin994 a răspuns (pentru Stefanvasile):

Sunt sanse mari sa nu aveti deloc sau sa fi-ti asimptomatici.

| mariusdaniel112 a răspuns:

Parerea mea este sa iti vezi de ale tale in continuare. Stresul duce la afectiuni grave. Sunt slabe sanse sa il fi luat, nu este un arici care sta prins in haine. Un studiu facut in Germania arata ca intr o locuinta a unui confirmat pozitiv nu s au gasit urme ale virusului nici pe suprafate lucioase.