| MihaiG9192 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Daca se gaseste o varianta de vaccin...o sa fim fortati si obligati sa il facem? Chinuiti?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Eu cred că vor fi mai multe scenarii, cel mai grav punând seamă pe obligativitatea vaccinării anti Sars Cov2.

Primul scenariu ar presupune un triaj al numărului de "doritori" pentru vaccinare, fără obligativitate.
Al doilea scenariu presupune obligativitatea vaccinării, iar pentru cei ce refuză acest vaccin să se impună anumite restricții (de exemplu, dacă nu dovedești sau nu prezinți fișa medicală care să ateste că ești vaccinat, să nu poți avea acces în magazinele alimentare sau în supermarketuri, hipermarkeuri, malluri și alte puncte de aprovizionare)
Al treilea scenariu ar presupune obligativitatea vaccinării, iar pentru cei ce refuză să se aplice amenzi "usturătoare" sau chiar arest la domiciliu.

Cu alte cuvinte, ar exista o probabilitate să "faci foamea" numai pentru că refuzi vaccinul. Orice este posibil acum.

45 răspunsuri:
| Valentina8 a răspuns:

Vaccin pentru? Oricum, cred ca va fi oblihatori dar nu fortati si nici chinuiti caci asta ar incalca legea. In plus, e pentru binele tau sa faci vaccin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, va fi selectie naturala. Cine il face supravietuieste, cine nu... cum ii e norocul

| Michaeel a răspuns:

Nici batut nu merg sa fac vaccinul ala. Exagerezi acum, nimeni nu te bate si nici nu te chinuieste sa faci un vaccin ca acum nu suntem la Auschwitz doamne fereste.

| MihaiG9192 explică:

Despre corona-virus.

| MihaiG9192 explică (pentru suntserios):

Știu...din cate am auzit au vrut sa ne oblige, iar intr-un final au hotarat ca nu e bine. Dar nu se știe.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru MihaiG9192):

Cine a vrut sa te oblige? Nici macar nu exista vaccin

| Catrice a răspuns:

Cu mascații te salta pe sus intre 12 noaptea-5 dimineata, te leagă cu lanturi câte 100 intr-o încăpere de 10×10, te sedează ca sa te vaccineze, te țin sub observații după si după cum evoluezi, te păstrează sau te arunca la gunoi.

| MihaiG9192 explică (pentru suntserios):

Ma refer la viitorul vaccin. Au vrut sa ne oblige si apoi au hotarat ca nu e bine...nu se stie pana cand. (Sunt articole pe internet despre asta) Sau sunt doar prostii?

| MihaiG9192 explică (pentru GPA):

Asta da!

| TPU2019 a răspuns:

Să sperăm că nu vor obliga pe nimeni, nu am vrea să supraviețuiască specimene care să fie ulterior activate prin rețelele 5G sau ceva de genul și să umble printre noi cine știe ce șotii să facă, mna...

| MihaiG9192 explică (pentru TPU2019):

O sa ne luam sa fugim prin paduri. Nu cred ca oamenii or fi in stare sa protesteze...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Valentina8):

Explica idiotilor care se cred virusologi dupa ce citesc trei mizerii pe FB ca vaccinarea e spre binele lor...

| Stefan2266 a răspuns:

Nu, normal ca nu! Ce, crezi ca va fi ca vaccinul pentru Rujeola? Oricum, doar cei pana in 14 ani au vaccinuri obligatorii de facut, dar doream sa zic faptul ca e ceva facultativ! Mereu va fi asa vaccinarea!

| Stefan2266 a răspuns (pentru MihaiG9192):

Statul nu a vrut niciodata asta. Il va face cine vrea. Asa mi se pare normal.

| Valentina8 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ma. noi sa fim sanatosi laughing ne batem capu' pentru altii?happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Valentina8):

Pai asta e problema aici, ca e efort de turma. Eu daca ma trezesc miine si in loc de vreo 18 milioane mai sintem 2 milioane am un motiv in plus sa imi desfac o bere, dar buba e ca vrem-nu-vrem, avem nevoie si de imbecili ca sa se mai miste tara asta intr-o oarecare directie...

| MaraAlexandra87 a răspuns:

De ce "chinuiti"? E foarte chinuitor sa faci un vaccin care iti asigura sanatatea si imunitatea in fata acestui virus periculos, nu? Sa ti se faca un vaccin nu dureaza mai mult de un minut, nu vad ce e chinuitor in asta.

| Valentina8 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vrei sa se schimbe ceva, nu astepta ca tara sau altcineva sa o faca caci nu o va face. "Fii tu schimbarea pe care o doresti" Se zice. Nu iti place, mutati traiul asa cum am facut si eu. Greu primul an pana te obisnuiesti/incadrezi, dar merita. Si gata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MaraAlexandra87):

Cipul! Te cipeaza si facind vaccinul te lepezi de dumnezo'!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Valentina8):

Eu am fost mereu schimbarea. Problema e ca in general lumea se uita la astia ca mine ca la maimuta de pe plaja. Traiul mi l-as muta in Republica Moldova, Burundi, Thailanda... undeva unde sa fie mai ieftin de trait ca la noi, ca pana la urma afacerea mea e independenta de locatie.

| Valentina8 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Atunci asculta bine un sfat, plange te mai putin si actioneaza mai mult. Altfel doar te vei amagi 'inutil'. Seara placuta

| MaraAlexandra87 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cat de prost poate sa fie un om sa creada asa ceva? Nu iti poate baga niciun cip printr-un ac happy Acul e mic, nu incape niciun cip prin el, prin ac poate trece doar vaccinul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MaraAlexandra87):

Tu ai habar in ce stadiu a ajuns miniaturizarea? Bine, e ridicol sa strici cipuri pentru toti idiotii, desigur, insa... https://thefutureofthings.com/......rfid-chip/

| Sn4k3 a răspuns:

Da, batuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Problema este alta. Coronavirus in forma actuala e aproape inofensiva pentru tineret si nu numai.
DAR specialistii aseamana pandemia covid19 cu gripa spaniola din 1918. Si au remarcat similaritati In primul val atat covid cat si gripa spaniola au fost slabe la daune omenesti sub 5%. Insa al 2-lea val la gripa spaniola cu forma modificata a fost lovitura de gratie cauzand mortea a 50 milioane de oameni.
De asta se tem specialistii sa nu se modifice virusul., existand teorii pentru infectarea in masa a tineretului cu covid19 pentru a crea imunizare pentru eventualitatea unui val cu virusul covid19 modificat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Deja la noi au aparut cazuri mai grave si la tineri... cei asimptomatici deja scad in numar.

| TPU2019 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am să vin de-acasă cu acul de 0.2 deci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De unde stii?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De pe la tantalaii aia de medici care mai dau cate 1-2 interviuri pe ici pe colo

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TPU2019):

Iti dai seama ca tehnologia militara/de spionaj e cu cel putin vreo 5 ani inainte, daca nu chiar 10? big grin