| anonim_4396 a întrebat:

Sorămea și-a pierdut gustul de la covid și l-a recapatat acum 2 luni după multă vreme și acum din nou și-a pierdut gustul. Cum și-l poate recăpăta, știți vreun tratament ceva?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu se stie, nu stie nimeni un tratament, daca si-a pierdut din nou inseamna ca iar are covid, e doar o parere, nu stiu deca e asa, s-a testat si acum?
Daca are iar covid, iar va trece dupa aia si isi va recapata gustul.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Stă prost cu imunitatea

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam da, sta prost cu imunitatea, ai dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Boss ști cumva cum pot forța neurotransmitatorii? Mă simt rău de la depresie din nou, tratamentul asta e apa de ploaie in morții lui, simt că cedez

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Boss tu ai chef de glume și eu mă simt horror
Neurotransmitatorii eliberează serotonina și dopamina la mine cred că e un deficit, e posibil sa fie ceva genetic că nici un tratament nu mă ajută, am mâncat putina ciocolata cu 80 % cacao și parcă mă simt puțin mai bine, a ajuns o ciocolata sa fie mai eficientă decât tratamentele jegoșilor astora care ne promit că tratamentele lor fac minuni

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cum sa fortezi neurotransmitatorii, dar vezi ca esti offtopic, ai deviat de la tema intrebarii.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Prin sport dar în momentul ăla te paralizează îți ia toată motivația, nimic nu poți să faci aproape, am mâncat putina ciocolata amăruie cu conținut de cacao 80% și culmea e că am inceput să mă simt mai bine, am citit că creste nivelul de serotonina și văd că, chiar așa e, imediat am inceput să mă simt mai bine sau o fi efectul placebo dracu știe

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Trăiesc în România e cam greu,prostia e in toate colturile, și când nu mai ai părinți e cam greu,tu poate nu îi iubești ca nu toți părinții își iubesc copiii dar pe mine m-au iubit mult părinții.
Am o familie indiferenta care nici nu mai mă caută, nu am motive sa rad,am de toate dar când ai depresie e foarte greu, nici nu ai idee cum te chinuie boala asta, norocul meu e că mai am momente bune, un user zice că unii au starea respectiva permanenta, e cea mai horror boala nici nu mori nici nu te lasă să trăiești

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns:

Deci a facut covid din nou, NASPA
chestia asta cu gustul e unul dintre cele mai nedorite efecte pe termen lung, toti se plang de el, si nimeni nu are nici o solutie viabila

Răspuns utilizator avertizat
| Crackman a răspuns:

Sa astepte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Disfunctia gustului din cadrul covidului e inca neinteleasa, exista fel de fel de studii care propun ca "leacuri" de la glucocorticoizi, la turmeric, la uleiuri esentiale. Ce-i clar e ca va reveni la un moment dat, intrebarea e cat de multa rabdare are sora ta. Daca ii merge mirosul, atunci putin din aroma alimentelor tot simte, dar daca nu simte nici gusturi puterince (foarte sarat, foarte acru), atunci sa se astepte sa dureze un pic mai mult. Oricum ar fi, rabdare si sanatate!

| timidu89 a răspuns:

Nu e nici un remediu. Și eu tot pierd din miros și gust când am probleme medicale. Poate a răcit sau ceva?

| acerr a răspuns:

Asa am fost eu si fata mea.m.a tiunt o luna, mi, am recapat gustul si mirosul.dar fata are acum alte mirosuri. ceapa o simte diferit, cafeaua la fel. tava pisicii ii miroase a spaun de casa ..deci covid asta chiar exsista... inseamna ca a luat iar virusul

| anonim_4396 explică (pentru acerr):

Ce poate lua să aibă o imunitate de fier?happy

| MandiusCoxus1 a răspuns:

Sperma