| Habibi1234 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor. Voi fi foarte pe fata laughing
Am 16 (aproape 17 ani) si cand mi culcata, pot sa imi trag pilelea dupa capul penisului fara problema dar cand am o erectie nu pot complet. Nu ma doare neaparat dar pur si sumplu nu o pot trage mai mult. Pot sa fac sex? Ma gandesc ca poate dupa primul contact sexual se v-a rezolva ceva (asta sper). Am nevoie de raspunsuri de la oameni care stiu foarte bine despre ce vorbesc pentru ca tot felul de prostii am auzit de la tot felul de prosti pe net. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Un penis SANATOS si perfect functional poata fi decalotat complet atat in stare flasca cat si erecta incepand cu varsta de 5-7 ani. Fiindca nu reusesti sa-ti decalotezi (belesti) complet/in intregime glandul penisului atunci cand "scula" ta este in stare erecta, inseamna ca penisul tau este afectat de asa numita FIMOZA intr-o masura greu de precizat fara o consultare prealabila. Din ceea ce ai descris in intrebarea ta se poate trage concluzia ca penisul tau este afectat de fimoza probabil medie de gradul I sau chiar II (III?), insa un raspuns avizat si corect poti primi doar de la un medic urolog in urma unei consultatii de specialitate efectuate pe viu/in mod direct. Doar asa se va putea stabili in ce masura/ce grad este afectat penisul pentru a putea sa-l incadreze conform urmatoarei : CLASIFICARI A FIMOZEI
◾Gradul I: preputul este complet retractabil si prezinta un inel stenonic in teaca
◾Gradul II: preputul este partial retractabil dezvaluind partial glandul
◾Gradul III: preputul este partial retractabil expunand doar meatul urinar
◾Gradul IV: retractarea este imposibila
Deoarece se pare ca afectiunea NU este chiar severa medicul urolog va putea stabili care poate fi cel mai adecvat mod de a actiona in vederea indepartarii afectiunii. Acceseaza si citeste urmatorul articol : http://www.i-medic.ro/......parafimoza. Insa cauza acelui disconfort/dureri care apare in momentul in care incerci sa-ti decalotezi penisului in stare erecta, denota ca exista in capatul extrem al preputiului asa numitul INEL FIBROS dur si lipsit de elasticitate care nu permite largirea suficienta a deschiderii preputiului incat preputiul sa poata fi trecut peste gland. Prin exercitii de intindere a acelei deschideri, executate in timp probabil se va reusi largirea si acest lucru va permite intretinerea/inceperea vietii sexuale. Dar pentru a evita aparitia disconfortului si/sau chiar a durerii din timpul sexului este indicat sa "ajuti" largirea deschiderii prin decalorati repetate prin asa numitul procedeu Beauge. (http://medlive.hotnews.ro/ ). Procedeul Beauge este sinonima oarecum cu masturbarea/l@ba si consta in aceea ca partea pielii/preputiului care acopera glandul trebuie imbibat cat mai bine cu una dintre urmatoarele creme/unguente Betaderm sau Dermovate, cu ajutorul carora se va realiza o "inmuiere" a celulelor pielii dar mai ales a celulelor din inelul fibros situat in capatul extrem al preputiului. Se actioneaza asupra deschiderii preputiului prin largirea/intinderea fortata a deschiderii preputiului pana la limita suportabilitatii. Se poate practica zilnic 6-8 saptamani in reprize de cate o saptamana activa si una pauza. In scurt timp decalotarea ar trebui sa se poata efectua, lin, fin, integral dar mai ales fara sa mai apara durerea si nici macar cel mai mic disconfort. Multa sanatate!

| Habibi1234 explică (pentru corbulalbrosu):

E neaparat sa merg la urolog? daca tot fac exercitii (tot trag de piele cat pot de mult) nu pot rezolva nimic? chiar numa putin as mai avea pana as putea sa ajung dupa cap cu pielea. Imi e foarte sa le spun la parinti de problema si si sa ma duc la urolog

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Habibi1234):

In acest caz folosind acele creme/unguente (Dermovate si/sau Betaderm) precizate in raspunsul meu si folosind acel procedeu denumit Beauge, te poti "rezolva" de unul singur acasa pe parcursul a circa 6-8 saptamani. Procedeul se practica cu penisul aflat in stare flasca. Sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama fimoza si trebuie sa mergi la un medicul chirurg sau Urolog, pentru o usoara interventie, ca sa-ti taie un pic din piele, sa permita decalotarea penisului, pentru ca altfel NU poti avea des deloc.
Intr-o saptamana dupa interventie, totul o sa fie perfect normal si functional.
Sanatate maxima!

| kandaraki a răspuns:

Cand mi culcata? ce e asta?
in primul rand tu esti prost fiindca nu te poti exprima, in al doilea rand esti si mai prost fiindca dai asa intrebari, nu ai experienta sexuala. de ce sa tragi daca nu faci sex? cand vei face sex, daca vei face, atunci pielea de pe penis singura se va trage!

| tickey a răspuns:

Deci, e foarte normal sa fie asa. Nu toti baietii au penisul nedecalotat complet sau partial in erectie, sunt baieti care au penisul decalotat complet( cred ca ai vazut prin filmele porno), eu fiind un exemplu. Poti spune ca ai un inel al penisului mai lejer ca sa zic asa. Nu se va rezolva nimic pentru ca nu ai nici o problema. Apropo sa stii ca e mult mai placut sa fie penisul asa pentru ca suprafata excitanta e completa.

| Habibi1234 explică:

Vedeti? din nou sunt mai multe raspunsuri. tricky spune ca e normal, altii spun ca trebuie sa ma duc la urolog (ceea ce voi face cel mai probabil) si kandaraki ii un specimen mai special. multumesc oricum tuturor!